Strach. Ako ho nechať, aby sa bál sám?

Dnešné zamyslenie bude o strachu ako takom. Prečo a kedy vzniká a čo urobiť, aby nás prestal ovládať. Nič odborné. Iba úvaha, ktorá vychádza z mojich skúseností pri prekonávaní vlastného strachu.

Rada vám ukážem, že aj napriek strachu môžete dokázať pre vás doposiaľ nemožné.

Čo je na to potrebné ? CHCIEŤ.

Ak chcete vedieť viac, môžete navštíviť môj blog www.zuzanasykorova.sk alebo zájdite pre povzbudenie na fb fanpage Zem Slobody.

Kedy vzniká strach? Určite sa s ním nenarodíme. Rodíme sa otvorení, s dôverou ku všetkému a plný lásky. Nemáme sa prečo báť. Nepoznáme strach. Nevieme, že existuje, nevieme čo to je. Vnímame skôr energiu než obraz a postupne túto úžasnú schopnosť strácame.

Dospelí nás učia ako žiť. Bohužiaľ mnohí to sami nevedia, pretože v detstve prevzali od iných dospelých nesprávne vzorce a tie zase predali nám. Preto po pár rokoch vlastníme strachy prevzaté od našich blízkych i strachy vlastné, nadobudnuté zo  skúseností, ktoré vďaka silným negatívnym emóciám v našom mozgu zapísali vzorce pre strach z danej situácie, človeka, veci a podobne.

Tu začínajú obmedzenia zatvárajúce dvere k slobode a podstate bytia. Strácame spojenie s vlastnou dušou a schopnosť rozumieť, čo sa nám snaží na základe pocitov povedať. Náš život začína byť iný, než by sme chceli, a na ktorý sme predurčení. To ako žijeme sa začne biť s tým, prečo sme sa narodili. Pre čo sme tu. V mnohých prípadoch žijeme život niekoho iného.

Žijeme podľa predstáv našich rodičov či partnerov, pretože sme im uverili, že toto je pre nás to najlepšie. Toto je však to najlepšie pre nich, nie pre nás. Žiť podľa seba, svojich predstáv, vôbec nie je sebecké. Má to tak byť. Iného človeka nemôžete urobiť šťastným, nech by ste robili čokoľvek by si prial. Môžete urobiť šťastnými iba seba samých.

Keď nežijeme podľa toho ako to cítime a prevažujú v nás negatívne pocity, zabíjame vlastnú dušu a musíme vynakladať priveľa úsilia na taký život. Prichádzame o veľa životnej energie z čoho plynie veľká únava, strata zmyslu života, depresie… Nemáme sa radi a nedokážeme dávať lásku ani iným. Nemáme z čoho. Prázdny sklad.

Ak sa o to napriek tomu pokúšame oberáme sa o ďalšiu energiu, ktorú sa potom snažíme získať od okolia a stávajú sa z nás „CUCAČI ENERGIE“, takzvaní „ENERGETICKÝ UPÍRI“, ktorým sa ľudia začnú vyhýbať. Bohužiaľ z vonku sa energia získava veľmi ťažko. Dá sa to zo stravy, ktorá však zväčša nie je dostatočne výživná a cucaním z okolia to však nie je najlepší spôsob. Navyše, nestačí to.

Je preto dôležité naučiť sa dobíjať baterky zvnútra. To znamená opäť sa napojiť na svoje „JA“, svoju dušu. Začať ju počúvať.

AKO?

Najlepšie v tichu. Vo voľnom čase odstrániť zo svojho života rušivé a manipulujúce elementy ako je rádio a televízia. Chodiť do prírody a počúvať zvuk potoka, šumenie stromov, spievanie vtákov. Nechať sa hladiť vetrom, zmoknúť v letnom daždi, chodiť naboso. Hladiť zvieratá, pozorovať deti, hrať sa s nimi. Občas len tak sedieť v tichu sami so sebou.

Robiť veci vo svoj prospech. Tešiť sa z toho, čo vás baví, pretože to je to, čo vás dobíja. Tým, že bude niekto iný robiť to čo chcete vy a ako to chcete vy sa vám nikdy nepodarí nájsť šťastie ani dobiť energiu.

Sebaláska nie je sebecká. Mať sa rád neznamená namyslenosť, nadradenosť ani obmedzovanie iných. Mať sa rád znamená prijať sa taká aká som, prijať iných akí sú a nechať ich žiť. Ak sa máte radi, máte radi aj iných a preto nemáte potrebu meniť ich. Tešíte sa z toho čo ich teší. Poradíte im ak máte pocit, že im to prospeje, pomôžete ak o to požiadajú. Nerobíte to násilím.

Váš pohľad nie je jediný správny. Ani vyšší vek, či skúsenosti vám nedávajú právo myslieť si, že viete všetko najlepšie. Čo robí väčšina je považované za správne alebo normálne. No nie je to záruka správnosti. Keď niekto robí veci inak, než väčšina ľudí to neznamená, že je to nenormálne. Je to iba neobvyklé. Neobmedzujte sa len na to, čo je normálne. Uviaznete v stereotype obmedzených možností a zabijete svoju kreativitu.

Riaďte sa zákonom: „Ak to nikomu neublíži, je v poriadku urobiť to.

Viete, keď ubližujeme iným, myslíme si, že nám to neublíži. UBLÍŽI. Želanie zlého niekomu, ohováranie, odsudzovanie, posudzovanie, to všetko má záporný náboj a pôsobí negatívne aj na vás. Či chcete alebo nie, v tomto vesmíre platí: „ČO DÁŠ TO DOSTANEŠ“. Potrebu ubližovať majú ľudia plní strachu. Pretože im chýba láska.

NEDOSTATOK LÁSKY = STRACH

Čo sa s tým dá urobiť? Mnoho. Hlavne treba začať od seba. Jediný človek, ktorého môžete zmeniť ste vy.

Prvý krok: najdôležitejší a veľmi podstatný krok je CHCIEŤ a ROZHODNÚŤ SA niečo zmeniť. Potom dokážete čokoľvek. Samozrejme nie mávnutím čarovného prútika. Vašou snahou a trpezlivou prácou. Krok za krokom ste dlhé roky robili všetko pre to, aby ste sa dostali, kde ste. A teraz je potrebné vyvinúť rovnaké, možno väčšie úsilie, aby ste to napravili.

Dokážete to, ak sa rozhodnete dokázať to.

Druhý krok: prestaňte meniť iných ľudí. Naučte sa prijať ich akí sú. Meňte iba seba a oni sa potom zmenia tiež. Mnohokrát však z vášho života odídu. Nebráňte im v tom. Má to tak byť. Naučili vás, čo bolo treba. Už ich vo svojom živote nepotrebujete. Vaša cesta je iná, než tá ich. Je to v poriadku. Taký je život. Všetko sa mení. Tým, ako sa meníte vy, mení sa aj vaše okolie a ľudia v ňom.

Aj vaše vibrácie sa zmenia a pritiahnete si do života iných ľudí. Takých, ktorých potrebujete, aby ste mohli byť šťastní. Nelipnite na starom živote, ľuďoch ani veciach. Tu pomáha vyhádzať z domu všetky veci, ktoré ste viac ako rok nepoužili. Urobte to. Je to oslobodzujúce.

Áno, príde smútok, plač, hnev, zlé pocity. Je potrebné tým prejsť. Všetko má svoj zmysel. Je to súčasť cesty k slobode. Deje sa to pre pripútanosť k životu, ktorý ste žili. Hoci vám neprospieval, bolo to pre vás bezpečné. Vaše pocity sú v poriadku. To hovorí strach. Nepočúvajte ho. Nechce opustiť, čo pozná. Ak to prekonáte, nájdete, čo naozaj hľadáte. Pokoj v duši a radosť zo života.

TOTO STE VY

Neexistuje žiaden návod, podľa ktorého dokážete ako lego poskladať život, ktorý si želáte. Tak som pre vás vytvorila aspoň body, ktorých sa môžete držať. Pomocou nich dokážete zmeniť nesprávne návyky a prepísať vzorce, ktoré vám neprospievajú.

Pár bodov, ktoré vás povedú:

 • hovorte „NIE“, keď cítite, že to chcete povedať. Zo začiatku je to zlý pocit. Neskôr to bude prirodzené. Máte právo povedať „NIE“.
 • prestaňte pomáhať, keď vás o to nikto nežiada. Nedá sa pomôcť človeku, ak to sám nechce.
 • robte, čo vás teší. Napriek tomu, že sa to niekomu nebude páčiť. Urobte to. Máte právo robiť veci, z ktorých máte radosť. Na tom nie je vôbec nič zlé. Zaprite sa a vydržte tie mučivé pocity viny, ktoré máte z námietok vášho okolia. Zvyknú si. Vaše negatívne pocity sú iba reakcia na ich negatívne pocity, ktoré majú z toho, že sa meníte. Majú z toho strach. TO NIE JE VÁŠ PROBLÉM. NERIEŠTE TO. Vy nikomu neubližujete. Iba robíte to, čo vás teší.
 • majte sa rady. Správajte sa k ľuďom tak, ako chcete, aby sa správali oni k vám. Čo dáš to dostaneš.
 • ak niekoho ľúbite, dajte mu slobodu. Slobodnú voľbu v rozhodovaní, v konaní, v myslení. Ak je to dieťa, veďte ho. Robte to, čo chcete, aby robilo aj ono. Deti konajú a správajú sa na základe toho, čo vidia u vás. Zákazy a príkazy v rozpore s vašim konaním nefungujú.
 • zjednodušte si život. Naozaj potrebujete všetko, čo doma máte? Naozaj to všetko používate? Naozaj potrebujete plnú skriňu oblečenia, z ktorej si nemáte čo obliecť? Naozaj potrebujete všetky vymoženosti moderného sveta, ktoré vám neslúžia, iba zaberajú miesto? Okrem toho, že ich obchádzate, upratujete  a zaberajú miesto, ako vám slúžia?
 • keď komunikujete buďte prítomní. Ak s niekým komunikujete, počúvate pri tom? Počúvajte, čo vám osoba, s ktorou komunikujete, hovorí. Venujte mu svoju plnú pozornosť. Ak vás to otravuje, odíďte. Trávte svoj voľný čas iba s ľuďmi, s ktorými naozaj chcete tráviť čas.
 • buďte sami so sebou. Naučte sa byť sami so sebou. Sami so sebou bez televízie aj rádia. V tichu. Počúvajte a cíťte.
 • prestaňte súťažiť. Prestaňte súťažiť s inými ľuďmi. Prestaňte súťažiť sami so sebou. Robte čo vás baví a nepreháňajte to s výkonmi. Nemusíte cvičiť a lámať rekordy. Nemusíte byť v ničom najlepší na svete. Nerobte to pre ocenenie inými. Robte to pre seba. Pre svoje potešenie. Jednoducho majte pri tom radosť. Iba takto si dobijete baterky.
 • Ak to robíte kvôli uznaniu, vybíjate ich. Stresujete sa. Robte to ako deti. Tešte sa z toho. Je jedno, kto si čo o vás myslí. To je jeho problém. Máte radosť? Super. On ju nemá? Jeho vec.
 • buďte pokorní. Čo je to vlastne POKORA? Takáto je definícia z Wikipédie: Pokora je jednou zo siedmich cností, je to slobodné, nie vynútené uvedomovanie si vlastnej nedokonalosti pred vyššou existenciou, môže byť nesprávne chápaná ako závislosť na niekom. Opakom pokory je pýcha (lat. superbia), ktorá patrí medzi sedem hlavných hriechov.

Jednoducho povedané, uvedomenie si, že nie sme pupok sveta. Prijatie všetkého, čo nám život prináša bez frfľania. Dobré i to zlé, pretože nikdy nevieme, prečo sa to deje. Zväčša pre naše najvyššie dobro. Vzhľadom k tomu, že síce vieme, čo chceme, ale nevieme, čo je pre nás dobré, je potrebné nechať všetko plynúť a byť trpezlivý. Neriešiť hneď všetko, čo nás naštve.

Opakujem: nevieme, prečo sa to deje

V momentoch, kedy sa nám dejú „zlé“ veci, je to upozornenie, že ideme nesprávnym smerom a treba niečo zmeniť. Ak sme sa už správnym smerom vydali a napriek tomu sa deje niečo zlé, je to v poriadku. Iba sa rúca to, čo nám neslúži, aby vytvorilo priestor pre nový láskyplný život, ktorý si želáme.

Buďte trpezliví. Nič sa nezmení za deň. Je to dlhá cesta. Ak sa na ňu vydáte rada vás podporím. A verte mi, že vás to začne baviť. Každým dňom budete silnejší a budete sa tešiť z maličkostí, ktoré sa poskladajú do veľkých vecí.

Pre inšpiráciu si stiahnite môj e-Book zdarma, alebo zbierku básní, ktorá pohladí vašu dušu a prevedie vás do inej dimenzie myslenia.

Odpoveďou na tvoje otázky
prečo žiješ život bez lásky,
je dar v duši ukrytý.
Sú to tvoje vlastné pocity.

Viem, že to dokážete.

Zem Slobody je tu pre vás.

Majte skvelý každý deň

S láskou Zuzana

 

Mojim poslaním je prekonávať strach. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť Zem Slobody, kde sa strach mení na pokoj v duši. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre
 1. Horvathova píše:

  Veľmi povzbudzujúci článok, dodáva mi nádej a silu

  dakujem

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely vyriešenia vašej otázky. Zásady spracovania osobných údajov