Skúste na čas nechať veci, nech sa stanú.

Mám rada českého herca Jaroslava Dušeka. Určite ho mnohé poznáte. Má názory na život, o ktorých iba nerozpráva, ale sa nimi aj riadi. Má jednoducho skvelý prístup k životu. Preto som napísala článok na tému „NECHAŤ VECI PLYNÚŤ“. Podklad som získala z webovej stránky Ženy s.r.o. a pripravila som pre vás, nazvime to pravidlá, ktoré Jaroslav Dušek šíri do sveta. Možno ich poznáte. Ja ich však chcem trochu rozobrať.

Poďme si to užiť.

Skúste na čas nechať veci nech sa stanú.

 • Nehovorte Vesmíru do jeho práce a odolajte pokušeniu o niečo sa snažiť a vyvíjať tlak.
 • Vyberte si oblasť života, kde sa vám „nedarí“ a skúste k nej pristúpiť inak. Prijmite to, čo je tak, ako to je.
 • Žiadne náhlenie, žiadna netrpezlivosť, žiadna sila a žiaden boj.
 • Proste to urobte inak, než ste zvyknuté.
 • Iba pozorujte, pokojne dýchajte a nesnažte sa vyvíjať prehnanú aktivitu.
 • Nechajte sa unášať prúdom, tak ako plachetnica na vlnách.
 • Nemáte čo stratiť – ak ste vystrieľali všetky náboje a aj tak sa nič nezmenilo, akurát to držíte kŕčovito „pod krkom“.
 • Nechajte priestor Vesmíru – svojmu Zdroju, aby všetko urobil za vás.
 • Urobí to najlepšie a tak, ako to má byť.
 • Pustite ruky z volantu a nechajte to svojmu osudu.
 • Nebojte sa – všetko sa odohrá podľa toho najlepšieho scenára, o ktorom ani nemusíte vedieť. Vaša snaha je kontraproduktívna a Vesmír iba čaká až sa vyčerpáte.
 • Potom aj tak nastolí to, čo má byť.
 • Nechajte veci prebehnúť, uvolnite sa a dajte si ďalšiu kávu.
 • Urobte to proste inak – vypnite vašu snahu niečo zmeniť a len pozorujte čo sa stane.
 • Tam, kde obvykle argumentujete, stíšte sa a nič nehovorte.
 • Tam, kde obvykle tlačíte, povoľte stisk.
 • Tam, kde kontrolujete, prestaňte s tým a nechajte to tak.
 • Tam, kde plánujete, hoďte vaše plány do koša.
 • Poznáte to porekadlo: „Ak chceš Boha rozosmiať, povedz mu o svojich plánoch“. Proste to urobte inak.
 • Vonkajšiu silu nahraďte vnútornou silou, ktorá je mnohokrát väčšia.
 • Tak začne pozvoľná transformácia vášho života.
 • Tak získate späť radosť a chuť žiť.
 • Tak sa budete viac baviť, pretože budete vedieť, že to Vesmír za vás zariadi.

J. Dušek

Poďme si to rozobrať

Skúste na čas nechať veci nech sa stanú

Čo by sa stalo, keby si raz nezasahovala do toho, čo sa deje, aj keď sa ti to nepáči? Trafil by ťa šľak? Viem, že je to pre teba nepredstaviteľné, ale prečo máš vlastne potrebu riadiť dianie? Máš pocit, že to vieš lepšie ako Vesmír? Buď k sebe úprimná. Určite to nevieš lepšie. Prekonaj ten pocit a nechaj nech sa deje, čo sa deje.

Natrénuj si to na jednoduchých situáciách. Príklad: To, že si tvoja dcéra, či syn neobliekli to, čo si želáš ty, neohrozí vôbec nič a nikoho. A čo povie susedka, ktorú neznášaš, to ťa predsa nemôže rozhodiť. Či? Takže, kde je problém?

Nehovorte Vesmíru do jeho práce a odolajte pokušeniu o niečo sa snažiť a vyvíjať tlak.

Ak si si niečo želala a nedeje sa to tak, ako si myslíš, že by sa malo, je to preto, že ty nevieš čo je pre teba dobré. Vieš iba to, čo chceš. Tak zostaň pri tom. Vesmír vie AKO. Netráp sa tým. Ak začneš lamentovať, prečo to nie je tak alebo tak, a prečo to, a prečo tamto…, Vesmír nebude vedieť, čo vlastne chceš a tvoje prianie nesplní. Nebude vedieť, čo má splniť. Neneguj, čo si želáš zbytočnými komentármi. Nerieš to. Vesmír ti potom prianie splní, ale nebude sa ti to páčiť. Potom sa môžeš hnevať iba na seba.

Moja rada: ŽELAJ SI a nekomentuj.

Vyberte si oblasť života, kde sa vám „nedarí“ a skúste k nej pristúpiť inak. Prijmite to, čo je tak, ako to je.

Uvedom si ako sa správaš v oblasti, ktorá nie je podľa tvojich predstáv. Ako reaguješ? Čo hovoríš? Čo cítiš? A tentoraz to urob inak. Keď nevieš ako, NERIEŠ. Nerob nič. Nechaj tomu nejaký čas, kým zareaguješ. A uvidíš, že s odstupom budeš reagovať inak. Zaručene.

Žiadne náhlenie, žiadna netrpezlivosť, žiadna sila a žiaden boj.

Boj vyvoláva opäť iba boj. Skús nebojovať. Keď cítiš, že ti stúpa tlak a zrýchlil sa ti dych vtedy urob jediné : STOP! Zastav sa. Zostaň chvíľu stáť. Keď začneš kráčať, kráčaj pomaly, rozprávaj pomalšie a tichšie. Vedome rob všetko pomaly. To nastaví tvoj mozog do módu „POKOJ“, mozog vydá rozkaz tvojim bunkám, že je všetko v poriadku a ty sa upokojíš. Prestaneš mať potrebu bojovať. S hlúposťou aj tak nevyhráš. Nemíňaj svoju vzácnu energiu nadarmo. Nikto ti ju nevráti.

Fotka od značky: Josie Stephens

Proste to urobte inak, než ste zvyknuté.

V momente, keď zareaguješ inak, tvoje okolie vyvedieš z rovnováhy a vyrazíš mu z rúk všetky zbrane. Takže nebude mať čím bojovať. A ak sa ti podarí s pokojom odísť z danej situácie, môžeš byť na seba hrdá. V prípade, že tvojim súperom si ty sama, vyhrala si dvakrát. Pokoj v duši je tvojou odmenou.

Iba pozorujte, pokojne dýchajte a nesnažte sa vyvíjať prehnanú aktivitu.

Nechaj situáciu nech prebieha a nezasahuj. Počkaj si na to najlepšie pre teba. Na začiatku nezistíš, čo je cieľom toho, čo sa deje. Preto si počkaj. Na dobré veci si musíš počkať. Ak sa príliš snažíš urýchliť veci v tom momente všetko zastavíš. To najlepšie pre teba potrebuje čas. Daj mu ho. Stojí ťa to iba trochu trpezlivosti.

Nemáš ju? Ani ju nekúpiš. Čo teraz? Chceš výsledok hneď, alebo chceš, život, ktorý sa ti páči? POZORUJ, DÝCHAJ, NESNAŽ SA.

Nechajte sa unášať prúdom, tak ako plachetnica na vlnách.

Predstav si, že sa plavíš loďou  po mori. Vlny ju unášajú a je to príjemné hojdanie, ktoré ťa upokojuje. Vnímaj ten pokoj. Všetko je aké je. Si tu a teraz. Taká aká si. Ani dobrá ani zlá. Si všetko v ničom a nič vo všetkom.

Nemáte čo stratiť – ak ste vystrieľali všetky náboje a aj tak sa nič nezmenilo, akurát to držíte kŕčovito „pod krkom“.

Čím dlhšie budeš trvať na svojej verzii, tým neskôr sa dostaneš tam, kam chceš. Brzdíš sama seba. Aj tak vždy dospeješ do bodu, kedy to vzdáš a pôjde to tak, ako má. Vesmír si počká, kým to vzdáš. On má neobmedzený čas. Tvoj čas je obmedzený. Neplytvaj ním.

Nechajte priestor Vesmíru – svojmu zdroju, aby všetko urobil za vás. Urobí to najlepšie a tak, ako to má byť. Pustite ruky z volantu a nechajte to svojmu osudu.

Prečo robiť zbytočnú prácu, keď to Vesmír urobí za teba a ešte aj najlepšie pre teba. Prestaň šoférovať auto, ktoré jazdí samo. Možno vieš, čo chceš, ale nevieš, či to je to najlepšie pre teba. Neželaj si ísť konkrétnou cestou, ktorú si vieš predstaviť, pretože ciest je veľa a omnoho lepších. Želaj si dostať sa do cieľa a nechaj sa viesť. Prestaň sa báť. Dôveruj.

Nebojte sa – všetko sa odohrá podľa toho najlepšieho scenára, o ktorom ani nemusíte vedieť. Vaša snaha je kontraproduktívna a Vesmír iba čaká až sa vyčerpáte. Potom aj tak nastolí to, čo má byť.

Stále chceš ísť proti Vesmíru? Stále chceš jahody v decembri? Ak áno, prestaň čítať. Myslím to vážne. Nie si v stave pochopiť o čom hovorím. Vráť sa, keď to budeš vedieť. Ak si ochotná povoliť napätie a prestať bojovať, čítaj ďalej. Si na ceste k slobode.

Nechajte veci prebehnúť, uvoľnite sa a dajte si ďalšiu kávu.

Daj si kávu alebo čaj. Vôbec na sebe nešetri. Daj si tú najlepšiu kvalitu. Dovoľ si pár chvíľ voľna, kedy budeš sama so sebou bez riešenia, v tichu. Uvedom si, že sedíš a kde sedíš. Uvedom si zvuky, vône, svetlo, či tmu, to ako sa cítiš, čo cítiš a nechaj to len tak byť. Aj ty iba buď. Nerozoberaj to. Nehodnoť. Iba si to uvedomuj. Je to skvelý pocit iba pozorovať a vedieť, že s tým nemusíš nič robiť. Nepotrebuješ riešiť prečo fúka vietor, stačí, keď vieš, že fúka. Sú to prírodné zákony, ktorých chod nijako neovplyvníš. Prečo to komentovať a riadiť?

Urobte to proste inak – vypnite vašu snahu niečo zmeniť a len pozorujte čo sa stane.

Seď, pozoruj a užívaj si prítomnú chvíľu.

Tam, kde obvykle argumentujete, stíšte sa a nič nehovorte.

Máš pocit, že musíš niečo povedať? Teraz to NEROB. Zapri sa a MLČ. Budeš na seba hrdá.

Tam, kde obvykle tlačíte, povoľte stisk.

Chceš, aby niekto niečo urobil a nerobí to tak, ako si chcela?  Netlač na pílu. Tentokrát to urob inak. Oceň jeho, či jej snahu. A nič iné nehovor. Žiadne dodatky a komentáre.

Tam, kde kontrolujete, prestaňte s tým a nechajte to tak.

Kontroluješ ľudí, či robia to, čo majú? Zisťuješ, kedy kto kam ide a kedy sa vráti? Prezváňaš ich mobilom, aby si bola v obraze, čo sa deje? NEROB TO. Každý potrebuje mať chvíľu pre seba bez nátlaku a pocitu, že ho niekto sleduje a riadi. Daj si pohov. Uži si svoju chvíľu a dovoľ to aj ostatným. Nechaj každého urobiť svoju prácu po svojom. Sloboda pre teba, sloboda pre každého.

Tam, kde plánujete, hoďte vaše plány do koša. Poznáte to porekadlo: „Ak chceš Boha rozosmiať, povedz mu o svojich plánoch“. Proste to urobte inak.

Čo plánuješ? Máš presnú víziu o tej veci, či situácií a nie si prístupná nič na tom zmeniť ani keby čo bolo? Prečo? Čo sa stane, ak nebude odchod o 14:00 ale až o 15:00? A vôbec, prečo by nemohol byť o 15:02? Ak teda nejdeš na lietadlo 🙂

Tak či tak, život nefunguje podľa návodu a každú sekundu sa všetko mení. Aj tvoje postoje by sa mali.  Uvedom si, že nie si riaditeľ zemegule a ostatní tiež majú svoju predstavu. Ak plánuješ, naplánuj si aj zmeny. A nech sú akékoľvek, najskôr dýchaj a potom rieš.

Vonkajšiu silu nahraďte vnútornou silou, ktorá je mnohokrát väčšia.

Neťahaj k sebe nikoho násilím. Nedá sa to. Otvor svoje srdce, dovoľ im prísť dobrovoľne. Ak nechcú nenúť ich. Nie je to dobré ani pre teba. To platí vo všetkom. Ak sa ti niečo nedarí, hoci robíš čo sa dá aj nedá, znamená to jediné. Nemá to tak byť. Príjmi to a dovoľ, aby prišlo to najlepšie pre teba. Ľudia, veci, situácie.

Tak začne pozvoľná transformácia vášho života.

Všetko v tvojom živote sa začne meniť. Niečo bude bolieť. Vydrž to. Teraz nežiješ život, ktorý by si chcela a tiež to bolí. Trochu bolesti pre život, ktorý chceš žiť ešte vydržíš. Mnoho ľudí z tvojho života odíde a mnoho zase príde. Tentokrát to budú tí, ktorí s tebou rezonujú.

Tak získate späť radosť a chuť žiť.

Toto je pokoj v duši. Zem Slobody. Prijatie samej seba. Si plná lásky a môžeš ju rozdávať.

Tak sa budete viac baviť, pretože budete vedieť, že to Vesmír za vás zariadi.

Prestaneš mať potrebu riešiť „ako“. Vesmír vie. Ty si to iba užívaš.

Fotka od značky: Pixabay

Neviem, či sa mi podarilo priblížiť vám, čo znamená nechať veci plynúť. Môžete mi to napísať do komentárov pod článok alebo na fb fanpage Zem Slobody. Možno máte otázky, ktoré by ste rady prebrali v uzatvorenej skupine, do ktorej môžete vstúpiť tu>>

Keďže už niekoľko rokov vedome kráčam po ceste do Zeme Slobody, viem, že človek dokáže čo len chce. Ak to chce. Každodennými malými krokmi vieme zmeniť pohľad na ľudí i situácie, ktoré nás hnevajú, či ničia náš život.

Náš život závisí iba od nás. Zrazu si uvedomíme, že nám nestojí za to rozčuľovať sa, pretože nám to ubližuje. Dokážeme prijať ľudí takých akí sú a nebudeme si ich reakcie brať osobne. Budeme vďačné za všetko.

Zem Slobody je o prekonaní samej seba.

Vaša Zuzana zo Zeme Slobody

Mojim poslaním je prekonávať strach. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť Zem Slobody, kde sa strach mení na pokoj v duši. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely vyriešenia vašej otázky. Zásady spracovania osobných údajov