Prečo sme takí sprostí?

Urazíš sa, alebo si to prečítaš?

Je ráno. Sedím na terase, pijem čiernu kávu a pozerám do záhrady. Premýšľam, aká úžasná je tá dokonalosť prírody. Všetko je vždy v rovnováhe. Nech robíme niečo, či nerobíme, po búrke sa vždy sama zotaví. Vôbec z toho nemá depresie. Nerieši, či sa to dá alebo nie. Nemá strach. Chce byť v rovnováha a dostane sa tam.

Každá jedna rastlinka v záhrade vždy robí iba to, čo je pre ňu najlepšie, aby splnila svoje poslanie. A čo je najúžasnejšie, aj tá rastlina vie, aké je jej poslanie tu na Zemi. My ľudia to nevieme, nechceme vedieť, alebo chceme, aby to bolo niečo iné. Vždy mimo rovnováhu. Prečo sme takí sprostí? Ak sa teraz niekto z vás urazil, tak sa ho to dosť týka. A teraz som vás urazila znova.

Aby bolo jasné, seba z toho nevynímam. Som tiež iba človek, ale už sa neurazím. Viem, že robím mnoho vecí zle. A priznám si to.

Vrátim sa k záhrade. Jeden z našich rhododendronov bol našim psom vyhrabaný a povláčený po trávniku najmenej sedemkrát. Vždy som ho zasadila späť. Bol a stále je taký opršaný a predsa krásne zakvitol. NEUVERITEĽNÉ.

A čo taký vzduch a kyslík? Predstavte si, že by sa na nás Vzduch naštval za to, čo mu robíme, a prestal by prúdiť. Kyslík by odišiel na dovolenku na Mars a nechali by nás, nech si dýchame čo chceme. Veď čo ich je po nás? Ani nás nezaujíma, že ich znečisťujeme.

Predstavte si ten rozhovor

Vzduch: „ Kyslík, mňa tí ľudia tak hnevajú. Zase vypustili nejaký sajrajt a už ma to fakt nebaví. Kašlem na nich. Neprúdim“.

Kyslík: „Múdro Vzduch. Ja idem na Mars. Tam je od nich pokoj. Nezaslúžia si dýchať. Už vyklčovali pol zemegule stromov a stále nemajú dosť. Nech si kúpia kyslík v supermarkete. Ja ich mám na háku“.

Vzduch: „Kyslík, tak peknú dovolenku“.

Kyslík: „Aj tebe Vzduch“.

Pritiahnuté za vlasy ja viem. Ale to, čo robíme my ľudia tejto planéte je tiež pritiahnuté za vlasy.

môj „Motýlí krík“

Dívam sa na môj obľúbený krík Buddleja Davidii. Hovorí sa mu tiež Motýlí krík, pretože motýle ho milujú. Vždy tam nejaké sú a je to taká nádhera. To ma vedie k zamysleniu, prečo robíme všetko preto, aby sme jedného dňa nemali tú krásu Zeme, ktorú milióny rokov vytvárala?

Poďme jej spoločne prejaviť vďaku. Ukážme, že máme iba niekoľko desaťročí (storočí) zatmenie mozgu, ale preberáme sa z toho a vážime si, čo pre nás robí a chceme jej pomôcť. 

AKO?

Tak, že napríklad naučíme naše deti nevykrádať lesy. Premýšľajme…ako sme mohli dovoliť, aby niekto vlastnil kus prírody, ktorá patrí nám všetkým? A ničil ju po zámienkou, že to je jeho vlastníctvo a môže si s tým robiť čo chce.

Prečo?

Prečo robíme toľko nezmyslov? Máme potrebu vlastniť. Čo nám to prináša? Lásku, či spory?

OTÁZKY, OTÁZKY, OTÁZKY.

Naučme naše deti byť zodpovednými za to, čo robia. Naučme ich vážiť si samých seba. Vážiť si túto ZEM. LÁSKA, ÚCTA, SPOLUPATRIČNOSŤ. Viem, dnes to nie je v móde. Byť „IN“ , teda ako cvičená opička opakovať po ostatných, to je v móde. Byť „IN“ neznamená, že sme šťastní. Väčšinou to znamená byť „OUT“ zo svojho vlastného stredu. Zo svojho vlastného života.

Snažiť sa byť niekým iným, aby sme sa zapáčili, je strata času.

Deti nič nenaučíme zákazmi a príkazmi. Deti robia to, čo vidia u nás. Ak ja v lese nevyhodím prázdnu fľašu, ale vezmem ju späť domov a hodím do koša, urobia to isté.

Ďalší fenomén. Dnes takmer nikto nikoho nezdraví. Občas mám pocit, že niektorým ľuďom prekáža, keď ich zdravím. Pýtam sa : „Prečo?“ Strata času? Pozerať televíziu a nechať si oblbovať mozog nie je strata času? To sme až takí hlúpi? Nikoho nesúdim, robila som to tiež.

Čo z toho vyplýva?

Učte svojim konaním vaše deti dobré veci, aj keď nemoderné a dnes „otravné“, ako je láska, úcta, porozumenie. Sám nikto nič nezmôže…, či? Vážme si to, čo máme. Tie najlepšie veci máme zadarmo. Nedajú sa kúpiť v supermarkete.

Zem Slobody

Skúste prestať pozerať televíziu. Viete koľko času navyše získate? Prestanete byť manipulovaní a začnete myslieť inak. Zaujíma vás snáď viac život hrdinov seriálu, než váš vlastný? Je to iba únik z reality. Prečo nechcete byť vo svojom živote?

???

Objavte samé seba. Naučte sa byť samé so sebou. Počúvať svoju dušu. Povie vám, čo je správne. Teraz to neviete. Ani neviete, že niečo hovorí. Kráčate cestou, ktorú vám niekto ukázal. Bez rozmýšľania kráčate po vytýčenej trase a potom sa pýtate : „Prečo sa cítim tak zle?“

Odpoveď : „Pretože ideš sama proti sebe“.

To, že sa cítite zle je signál, že to máte robiť inak. Nie však tým, že vytvoríte tlak na niekoho iného. Toto je iba o vás.

Ďalší môj  poznatok: „Naučte sa ustúpiť. Nie je to prehra. Je to víťazstvo“.

MÚDREJŠÍ USTÚPI.

To nie je o tom, že múdrejší ustúpi nátlaku hlupáka a urobí niečo, aby hlupák bol spokojný. Je to o tom, že múdrejší zachová pokoj, aby urobil to najlepšie sám pre seba. Preto sa neháda a nerieši. Urobí niektoré veci sám, pretože sú potrebné pre neho, nie pre hlupáka. Hlupák iba nechápe, že urobiť niečo pre iného môže byť prospešné aj pre neho samotného.

Preto nás príroda stále toleruje. Nestráca čas s hlupákmi (neurážam nás, nadväzujem na výrok), ale udržuje rovnováhu, pretože je to prospešné pre ňu, nie pre nás. Hoci v konečnom dôsledku je to dobré aj pre nás. Veď sme jej súčasťou. A ona to vie. My nie? Vyzerá to tak.

Moja výzva: Naučme sa vidieť svet detskými očami

Nájdite si chvíľu času a vedome sa pozrite do tváre dieťaťa. Čo tam vidíte? Radosť, šťastie, slobodu a nespútanosť. Vidíte to tam? Deti sú otvorené všetkému. Nepozerajú na to, čo bolo ani na to, čo bude. Sú teraz. Preto sú šťastné. Prestaňte ich vracať do minulosti. A už vôbec ich nestrašte budúcnosťou. Učte sa od nich byť v prítomnosti. Deti vidia život taký, aký by mal byť. Chcem sa to naučiť a tvoriť ho spolu s nimi. Pridáte sa?

Teším sa na vaše komentáre pod článkom alebo na fanpage Zem Slobody

Vaša Zuzana

Mojim poslaním je prekonávať strach. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť Zem Slobody, kde sa strach mení na pokoj v duši. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely vyriešenia vašej otázky. Zásady spracovania osobných údajov