Podmorská meditácia

Je desiaty deň našej dovolenky. Nemala som v pláne potápať sa, no riaditeľ potápačskej školy Ali je vždy taký presvedčivý, že sa dám zlomiť. Konečne som sa rozhodla, že to opäť skúsim. Tretí krát. Strach sa dostavil. Nebol taký intenzívny ako prvý a druhýkrát, no bol tam.

Začal mi podsúvať svoje obavy: Čo ak sa nesprávne nadýchneš a vdýchneš vodu? Utopíš sa. Nie je to pre teba prirodzené. Vzdaj to. Nie je ti to na nič dobré.

A veruže je.

Keď som sa po krátkom školení obliekala do vesty s fľašou, Ali sedel vedľa mňa. Povedala som, že mám trochu strach.

“ To máme všetci. Aj ja”, povedal. “Je to o praxi. Ale všetko máš v hlave. Ja ti budem ukazovať, čo máš robiť. Urobiť to musíš ty. Je to meditácia s tvojim ja. Dôveruj mu. Je to o viere v seba”.

Vošli sme do vody a v lagúne sme ešte precvičili vypustenie vody z masky a vytiahnutie potápačského regulátora z úst pod vodou a opätovné nasadenie. Môj strach bol stále so mnou. Prvýkrát som to neurobila správne. Ali povedal: “ Pár minút pod vodou a strach odíde. Pozeraj sa okolo seba, vnímaj ryby, koraly a užívaj si to”.

A tu sa ozval Strach : “ Užívaj si to? Ako, keď sa bojíš? Ako si môžeš užiť niečo tak neprirodzené ako plávať pod vodou? Nie si ryba“.

Ponorili sme sa. Keďže Ali je meditácia sama o sebe, neuveriteľne, až nadpozemsky pokojný človek, ktorý na mňa vplýva upokojujúco, cítila som sa bezpečne. I keď sa strach pokúšal odradiť ma. Nepočúvala som ho.

Po pár minútach sa vo mne objavil pokoj, o ktorom hovoril Ali. Keď si zvykneš na pravidelné a pokojné dýchanie a robíš všetko pomaly, začneš si to užívať. Ukazoval mi ako vypustiť z pľúc vzduch, počkať a nechať telo klesnúť hlbšie. Ako zase vystúpať, ako narábať s plutvami. Bolo to skvelé. Prvýkrát som plávala sama, vôbec ma nedržal, iba v zložitejších situáciách.

Je to skutočná podmorská meditácia.

Tam nemôžeš nič robiť zbrklo. Iba zachovať maximálny pokoj, pravidelne a pokojne dýchať a žasnúť nad vesmírom, ktorý tú krásu vytvoril. Mala som tú česť prekonať samú seba a opäť sa cítiť voľná so svojim ja a obrovským rešpektom k sile prírody.

Je zaujímavé ako vesmír dokáže všetko zariadiť. Som typ človeka, ktorý potrebuje postrčiť k väčším výkonom. Keďže som vo svojej podstate bojazlivý človek, i keď dnes už sa to nedá takto definovať, dokázala som prekonať samú seba a svoj strach iba pomocou vesmíru. Nie celkom svojim odhodlaním. Hoci nakoniec som to bola ja, kto musel danú situáciu zvládnuť. No dostať sa do nej nebola moja iniciatíva.

Jedného dňa som vyslala do vesmíru správne formulovanú žiadosť:

“ Vesmír, prosím pomôž mi stať sa dobrým a pokorným človekom. Prijať všetko, čo príde”.

A vesmír mi začal posielať príležitosti, ktoré ma tomu mali naučiť. Vždy však postavil ku mne človeka, ktorý ma takpovediac “prinútil”, lepšie povedané inšpiroval, dokázať danú výzvu zvládnuť. Bol mi oporou a istotou, ktorú som potrebovala.

zdroj: René photovideo

Najskôr to bol môj manžel a lietanie, čo odštartovalo moju vôľu prekonať svoj strach. Neskôr inštruktorka potápania Macy, ktorá ma učila šnorchľovať a držala ma pri tom celý čas za ruku. Možno hanba v dospeláckom veku, no pre mňa obrovská pomoc pri prekonávaní strachu z podmorského sveta. A teraz inštruktor potápania, ktorého pokojná povaha a pokora ma inšpirovali opätovne vliezť pod vodu a uvedomiť si silu vlastného ja. Pocítiť pokoru a zažiť meditatívny stav v hĺbke 10 metrov.

Vesmír to rád urobí aj pre teba. Požiadaj ho. Keďže nevieš, tak ako ani ja neviem, čo je pre teba to správne, požiadaj o pokoj v duši a slobodu. Vesmír urobí nemožné. Poskladá puzzle tak, aby si dosiahla, čo potrebuješ. Nebráň mu v jeho práci. Prijmi všetko, čo sa začne diať ako súčasť splnenia tvojho priania, pretože všetko, čo sa začne diať je len a len pre tvoje najvyššie dobro.

A patria k tomu aj slzy, hnev, sklamanie. Tak plač, keď to tak cítiš, hnevaj sa, keď to inak nejde. Prijmi sklamanie a neprežívaj ho príliš. Si sklamaná pretože máš priveľké očakávania. Neočakávaj. Nechaj všetko vyvinúť sa vlastným spôsobom a prijmi to.

Ak chceš byť šťastná iba v zelených šatách, ktoré sú ti malé, tak šťastná nebudeš. Môžeš si však obliecť žlté, ktoré ti presne padnú a budeš sa v nich cítiť dobre. A potom dokážeš nemožné. Je to na tebe.

Nikdy som si nepomyslela, že budem schopná takých extrémov ako je lietanie a potápanie. S mojim obrovským strachom zo všetkého a lenivosťou prekonávať prekážky. Dokázala som to.

Som dôkaz, že všetko je možné. Aj to nemožné.

Preto nechaj všetko plynúť. Napriek tvojim pochybám a zlým pocitom, či strachu, ktorý pocítiš. Napriek plaču, hnevu a zlosti. Nesťažuj si, nenadávaj. Vydrž to. Počkaj si na ten deň, keď pocítiš pokoj v duši. Keď zistíš, že svet je akýsi farebnejší, že ťa prestalo rozčuľovať mnoho vecí, situácií a ľudí, pretože to už vôbec nepotrebuješ zažívať.

Počkaj si na deň, keď tvoje nové šaty budú iba bonusom k slnečnému dňu plnému radosti a lásky, ktorú pocítiš len preto, že si.

Spomínam si na chvíľu, keď som si povedala, že sa chcem naučiť meditovať, aby som bola pokojnejšia a rozvážna. Vždy, keď som si sadla do lotosového sedu a sústredila sa na dýchanie, po chvíli dofrčal celý autobus myšlienok a obkľúčili ma zo všetkých strán. Mnohokrát som sa nahnevala, že to nedokážem, nahlas som hovorila do stropu, aby ma vesmír vypočul:

“Nedokážem to. Nech robím, čo robím, nejde mi to. Ako to mám urobiť?”

Po nejakom čase som to prestala riešiť. Pokúšala som sa sedieť v tichu napriek myšlienkam, ktoré mi vírili v hlave. Stále to nešlo. A dnes viem, že Vesmír mi poslal Aliho, aby ma presvedčil potápať sa a naučiť sa vnímať svoj pokoj a zažiť bezmyšlienkový stav. Meditáciu vďaka pokore, ktorú pod vodou mám.

Takto sa to deje. Požiadaš, necháš plynúť. Stane sa.

Strach je iba v hlave. Nie je to fráza. Je to fakt. Nebráň si robiť veci, ktorých sa bojíš. Prestaň hľadať výhovorky, prečo to alebo ono nemôžeš urobiť. UROB TO! Bráni ti v tom iba tvoj strach a lenivosť prekonať samú seba.

Pod morskou hladinou s obrovským rešpektom k Vesmíru a vlastnému životu som pochopila zbytočnosť vyrábania si problémov. Dokážem prijať konanie iných ľudí bez posudzovania. Viem, že nie je podstatné ako sa okolie voči mne chová. Podstatné je ako to prijmem.

Ak na teba niekto útočí, slovne, či fyzicky, mnohokrát sa ťa to vôbec netýka. Si práve poruke a dotyčný si na tebe realizuje svoje komplexy a trápenia. Je to jeho strach z vlastnej nedostatočnosti, neschopnosti vyriešiť svoj problém. Neschopnosti prijať, že je aký je. Je to jeho problém, ktorý pripisuje tebe, pretože je to ľahšie.

Áno, máš právo protestovať a nenechať si to. Máš právo brániť sa, vrátiť mu to a zaútočiť. Nič ti to však neprinesie. Vlastne prinesie…zvýšený tlak, zlú náladu a negatívne pocity, ktoré sa budú pri každej takejto tvojej reakcii kumulovať a dospeješ k srdcovému infarktu, prípadne k niečomu podobnému.

Ak je toto, čo hľadáš, pokojne sa rozčuľuj. V prípade, že hľadáš pokoj v duši, uvedom si, že je to iba ľudská bytosť, ktorá má problém sama so sebou. Ten problém sa teba netýka a nemôžeš ho vyriešiť. Môžeš odísť a v duchu popriať jeho ubolenej duši pokoj a lásku.

Možno také situácie zažívaš často a túžiš sa slobodne rozhodnúť prijať ich také aké sú a neriešiť ich.

Nevravím, že je to ľahké. Nevravím, že to zvládneš za jeden deň. Vravím, že sa to dá naučiť. Už tým, že vieš ako to funguje môžeš na to myslieť a rozhodnúť sa nerozčúliť, prijať čo sa deje také aké to je a neriešiť. Neposudzovať a nikoho neodsudzovať.

To je tvoja SLOBODA. Vždy máš voľbu. Ktorú si zvolíš?

Sloboda krásne znie, chutí i vonia. Ak jej dovolíš vstúpiť do tvojho života spoznáš ako veľmi ti chýbala. Dokážeš uvolniť putá a prestaneš byť závislá na veciach a ľuďoch. Necháš každému slobodu rozhodovať a žiť podľa seba. Začneš naozaj ľúbiť láskou, ktorá neobmedzuje.

Láska je, keď tu viem byť
pre každého na chvíľu.
Skutočná láska
nie je o obmedzení vesmíru.

úryvok z Básnickej zbierky *TERAZ*

Želám ti to zažiť. A viem, že to dokážeš. Máš to v sebe, tak sa rozhodni, žiť v Zemi Slobody. Zaslúžiš si to.

Si jedinečná. Uver tomu.

Možno sa chceš pridať k nám na fanpage Zem Slobody, kde dostaneš pravidelnú dávku povzbudenia pre tvoju dušu alebo požiadaj o členstvo v uzavretej skupine Zem Slobody, kde môžeš prediskutovať svoj strach a zmeniť ho na pokoj v duši.

Maj skvelý každý deň.

Mojim poslaním je prekonávať strach. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť Zem Slobody, kde sa strach mení na pokoj v duši. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely vyriešenia vašej otázky. Zásady spracovania osobných údajov