žena na lúke, s roztiahnutými rukami a tvárou otočenou k nebu

Láska, či závislosť?

Existuje podľa vás pravá láska? A čo to vlastne pravá láska je? Láska jednoducho je a vždy je pravá. Tak ako ja som pravá, aj vy ste praví. I keď ja som v niektorých veciach dosť ľavá, ale to sem nepleťme. Láska je proste láska a v prípade, že máme pocit, že  sme neprežili pravú lásku, tak to nebola žiadna láska. Ľavá láska neexistuje.

Kde sa vlastne skrýva?

Lásku má každý človek v sebe. Každý človek je schopný milovať. Z nejakého dôvodu však nie každý to dokáže uskutočniť. Aby to bolo zrozumiteľnejšie: Máme schopnosť milovať bezpodmienečnou láskou. Máme však v mysli negatívne programy a strachy, ktoré nám to neumožňujú realizovať.

Pozrime sa na to takto. Niekoho milujeme. Teda domnievame sa, že ho milujeme, pretože väčšinou sme na niekom iba závislí. Potrebujeme ho na uspokojenie našich vnútorných emocionálnych potrieb. A to je aj dôvod, prečo ho vnímame ako niečo svoje. Z toho pramení strach, že ho stratíme. Stratíme to, čo napĺňa naše potreby.

Pri tomto poznaní vyvstanú otázky typu: „Čo s tým? Ako sa naučiť milovať bez podmienok? Vie to vôbec niekto v mojom okolí?“ Odpoveď je: „ÁNO“. Vedia to malé deti a zvieratá. Pozorovali ste ich niekedy bez hodnotenia, predsudkov a pocitu svojej nadradenosti? Ak nie skúste to. Nechajte sa deťmi vtiahnuť do ich sveta bezprostrednosti. Alebo chvíľu pozorujte svojho psa.

A teraz presne viem, čo mnohé z vás napadlo. Čo je to za blbosť? Na to nemám čas. Kedy to mám asi stíhať? Neviem kde mi hlava stojí. Veď sa s deťmi hrám, venujem sa im. Robím všetko, aby boli šťastné. Chodím so psom na prechádzky. Nemôžem sa mu venovať celý deň.

Vôbec nejde o celý deň. Ide o hodinu dve vašej plnej pozornosti. Alebo máte deti, či psa iba pre tú emocionálnu potrebu?

Rozoberme si to postupne

Ak máte pocit, že je blbosť vziať si múdrosť od dieťaťa, či zvieraťa, tak vo svojom živote postupujete z pozície moci a s presvedčením, že ste múdri a skúsení, všetko už poznáte a viete. Svojim deťom dávate to najlepšie, pretože iba vy viete, čo je pre vaše deti dobré.

A čo ak je to naopak? Čo ak deti vedia, čo je dobré pre vás? Vy ich chcete naučiť závislosti, nie láske. Odosobnite sa a chvíľu zabudnite, že ste dospelí s množstvom povinností. Dovoľte si na niekoľko minút upustiť zo svojej vážnosti a dospeláckej dokonalosti a aktívne pozorujte deti.

Odmyslite si tie „múdrosti“ typu: „ deti nemajú žiadne starosti, nemajú žiadnu zodpovednosť…“. To teraz neriešime. Pozrieme sa na podstatu prítomnej chvíle, aby sme pochopili rozdiel medzi láskou a závislosťou. Len sa k nim posaďte. Buďte súčasťou ich prítomnosti. Ich hry.

Všimli ste si, ako ich teší, že tam ste? Teraz cítia váš záujem. Cítia vašu energiu, vašu  skutočnú lásku. Ako sa tvária? Čo sa vás pýtajú? Aký máte pocit? Uvoľnite sa! Straste to napätie. Teraz sa hráte. Všetko je dovolené. Môžete vyzerať hlúpo. Deti to nebudú riešiť. Nehodnotia vás. Užívajú si vašu prítomnosť a váš záujem. Robte veci od veci, tak ako to práve cítite.

Pre nich je to niečo „veľké“. Aké je to pre vás? Dovolili ste im byť samými sebou, ste toho súčasťou a teší vás to. Ak teraz niečo cítite, tak to bude pravdepodobne pravá láska.

Možno ste si doteraz mysleli, že svoje deti naozaj dobre poznáte a rozumiete im. No mnohokrát nerozumiete ani sebe. Neviete si rady so svojimi pocitmi a vnútorným rozpoložením. Neviete, čo je najlepšie pre vás samých, preto robíte chyby a potom ste sklamaní. Tak ako by ste mohli vedieť a poznať čo sa odohráva v inej bytosti a to, čo je pre ňu najlepšie? Nesúhlasíte? V hĺbke vášho podvedomia viete, že mám pravdu, aj keď ju nechcete pripustiť.

To, čo je dobré pre vás, nemusí byť dobré pre vaše deti, či niekoho iného. Tak to proste je. Prijmite to.

Na čo teraz myslíte? Cítite odpor k tomu, čo píšem? Na chvíľu sa zastavte a pozorujte, čo vám chodí hlavou. Aký máte pocit?

Je pre vás problém dať ľuďom, ktorých milujete slobodu? Slobodu myslieť si niečo iné ako vy? Slobodu urobiť niečo inak ako by ste to urobili vy? Máte majetnícky pocit k vašim blízkym? Štvem vás svojimi otázkami?

Čo tým sledujem? Snažím sa vo vás vyvolať zamyslenie sa nad tým kto ste, ako konáte, prečo tak konáte. Rozvinúť vo vás vnímavosť a uvedomenie.

Poďme ďalej.

Nemáte čas. Neviete, kde vám hlava stojí. Áno, máte pravdu. Máte toho veľa. Tých povinností, ktoré treba vykonať stále iba pribúda. Nie je to jednoduché rozpoznať, čo je skutočne dôležité a čo nie. Aj na toto je však liek.

Ak si nájdete čas na televíziu, nájdete ho aj na podstatnejšie veci a tiež pre svojich najbližších, aby ste sa im mohli plne a prítomne chvíľu venovať. Tým nechcem povedať, že sa im nevenujete alebo nedajbože, že nemáte o nich záujem. Ak tento pocit vo vás moje slová vyvolali, zrejme máte pocit viny a treba to vylepšiť.

Všetko je o prioritách. Neexistuje „nedá sa“. Vždy je to „nechcem“.

Nesúdim vás. To nie je dôvod môjho článku. Chcem vám pomôcť nájsť a uvedomiť si to, čo vám bráni prežívať lásku a napĺňať ňou život. Tento článok nie je o posudzovaní toho, čo je správne či nesprávne. Robíme čo robíme, tak ako to momentálne najlepšie vieme.

Vyhoďte zo svojho života to, čo vám neprospieva a negatívne na vás vplýva a ten ušetrený čas venujte zmysluplným veciam. Tomu, čo vás baví. Namiesto negatívnych televíznych správ, či seriálu plného intríg, venujte pozornosť rozhovoru s vašimi blízkymi. Choďte na prechádzku a užite si to spolu. Alebo zájdite do kina a na spoločnú večeru. Urobte si z toho zvyk. Seriál na pokračovanie bez intríg. S láskou a porozumením.

Urobte si vlastný seriál na pokračovanie plný lásky a porozumenia.

Teraz sa pozrime na tento výrok: „Venujem sa im. Robím všetko, aby boli šťastní“. Pri tomto argumente si uvedomte, ako sa to deje. Najbližšie, keď budete s blízkymi tráviť čas, iba pozorujte. Ste s nimi alebo pri nich? Držíte v ruke mobil a četujete pri tom? Telefonujete s kamarátkou? Pozeráte televíziu? Žehlíte, upratujete, pracujete na niečom?  Toto všetko znamená byť pri niekom.

Alebo to robíte takto? Komunikujete a aktívne počúvate. Užívate si prítomnú chvíľu. Smejete sa. Viete čo vám deti hovoria a zaujíma vás to. Dokážete sa uvoľniť. Máte radosť z  prítomnosti iných. Toto znamená byť s niekym a plne sa mu venovať. Takže sa občas vráťte v čase a buďte deťmi, keď ste s deťmi. Ocenia to. A vy tiež.

Láska nie je závislá. Láska nebolí a  neobmedzuje. Ak bolí a  obmedzuje nie je to láska. 

 

Zuzana zo Zeme Slobody

Mojim poslaním je prekonávať strach. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť Zem Slobody, kde sa strach mení na pokoj v duši. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely vyriešenia vašej otázky. Zásady spracovania osobných údajov