Kým potrebuješ vlastniť nemôžeš byť slobodná.

Na malú chvíľu sa zastav. Urob to pre seba bez pocitu viny a nechaj sa unášať predstavou.

Predstav si lúku plnú kvetov. Predstav si ich vôňu. Z kvetu na kvet preletujú motýle. Trepocú krásnymi krídlami a dávajú ti pocit pokoja. Nádherne svieti slnko. Líhaš si do trávi, medzi tie voňavé kvety a motýle. Zavrieš oči a vnímaš slnečné teplo. Zrazu si uvedomíš spev vtákov. Akoby ti chceli niečo povedať. Nevieš čo, no zrazu máš pocit, že im rozumieš. Sú tvojou súčasťou a sú tu preto, aby si sa cítila dobre.

Zvuk ich štebotania ťa uspáva. Ležíš na mäkučkom vankúši, ktorý vonia a hreje. Nachádzaš sa v láskavom objatí prírody, ktorá ťa obklopuje. Tvoja myseľ je čistá. Nepremýšľa, pretože si užíva prítomný okamih. Skutočné vône, skutočné zvuky, teplo prírody a všetko úžasné, čo si zvyčajne neuvedomuješ. Telom sa ti rozlieva euforický pocit, ktorý nevieš pomenovať. Na tom však vôbec nezáleží, pretože teraz ti vôbec nič nechýba. Máš absolútne všetko.

Si úplná.

Si v jednote so všetkým. Našla si svoje veľké JA. Svoju Dušu. To, čo cítiš, je jej radosť so spojenia s tebou. Ponor sa ešte viac do ticha plného úžasných zvukov a počúvaj, čo ti hovorí. Nie sú to slová. Pretože slová nedokážu povedať skutočnú podstatu bytia. Počúvaj a skús rozumieť. Netráp sa, ak ti to nejde. Je to súčasť procesu pochopenia, uvedomenia a cesty k podstate všetkého. Je to sloboda.

Žiaden strach ani obmedzenia. SLOBODA. Nič a všetko. Všetko a nič.

Uvedom si ako sa cítiš. Čo sa v tebe deje. Máš radosť? Cítiš niečo? To, čo cítiš je príjemné? Kde to cítiš? V ktorej časti tela? Nepopisuj to. Iba preciťuj a uvedomuj si. Užívaj si tento pocit slobody a zotrvaj v ňom tak dlho, ako budeš chcieť.

Aby si si to mohla naozaj užiť tu je video nahrávka, ktorá ti v tom pomôže >>

Týmto som ti chcela ukázať, aké úžasné môže byť iba BYŤ. Tento pocit hľadáš, keď nakupuješ v obchode. Keď máš pocit, že by sa ľudia okolo teba mali zmeniť, pretože ťa nerobia šťastnou. Šťastie je iba o tebe. Pre človeka je šťastie prirodzený stav, ktorý nedokáže cítiť vďaka prežívaniu strachu a potláčaniu pocitov a utláčaniu lásky do úzadia.

Všetci sme príliš zameraní na materiálne veci. Pripútaní k veciam a ľuďom. Závislosť na človeku, či predmete nás vedie k strachu zo straty, k žiarlivosti, k výčitkám, k zlosti. Je potrebné si uvedomiť toto: Ja som ten človek, ktorý ma môže urobiť šťastnou.

Ja som ten človek, ktorý ma môže urobiť šťastnou.

Pocit nedostatku lásky nás vedie k potrebe vlastniť. Vlastniť stále viac vecí, vlastniť ľudí.

Prejdi sa po svojom byte, či dome. Skús zrátať, koľko vecí vlastníš. Určite priveľa. Koľko z nich máš iba preto, aby si ich mala? Nehľadaj výhovorky, prečo ich potrebuješ a aké sú užitočné, či  obhajovanie typu „bola to skvelá kúpa“. Skvelá kúpa nie je o cene. Je o tom, či ti to niečo pozitívne prinesie.

Polož si otázku: „Naozaj to potrebujem? Potrebujem toto všetko?“ Vyber si náhodne pár vecí a porozmýšľaj načo ti sú. Ak zistíš, že nie je nič, čo by v tvojom živote vylepšili, vyhoď ich.

Nemôžeš? Bráni ti v tom niečo? Čo konkrétne?. Príď na to, čo ti  bráni zbaviť sa veci, ktorá ti na nič neslúži. Spomeň si, prečo ju máš. Prečo si ju kúpila? Od koho si ju dostala? Čo ťa k nej púta?

Predpokladám, že sa ti tým nechce zaoberať. Zdá sa ti to zbytočné. Možno vôbec nemáš energiu riešiť svoju pripútanosť. Je to dôkaz toho, že si ešte nedospela do bodu, kedy chceš zlepšiť svoj život. Myslíš na to, že to chceš, no nechceš to naozaj. Pretože pre zmenu treba niečo urobiť. A vždy je to o vystúpení z komfortnej zóny, o nepochopení okolím. Čoho sa asi najviac bojíš je, že tvoj partner nie je ten praví a odíde. Alebo odídeš ty.

Áno, je to o odpútaní sa od vecí, situácií a ľudí, ktorých sa držíš z nesprávneho dôvodu. Bojíš sa konfrontácie so svojou vnútornou prázdnotou. Vypĺňaš ju vecami. Neustálymi nákupmi čohokoľvek pre radosť a pripútaním sa k ľuďom, ktorých neustále kritizuješ, pretože nie sú takí, akí by podľa teba mali byť. Ale čo sa stane, keď sa toho vzdáš? Pocítiš prázdno.

prázdne sedadlá v divadle

Hrozná predstava. Desí ťa to. Máš z toho strach. Preto sa radšej rozčuľuješ nad konaním iných, kritizuješ celý svet, nechápeš, čo si komu urobila, keď musíš znášať to alebo to. Potom vyrazíš do obchodu, kúpiš si niečo pekné a chvíľu sa potešíš.

Vidíš sa v tom? Možno si práve ty tá šťastná žena, ktorá má okolo seba správnych ľudí, ktorých nepotrebuje meniť. Nikoho nekritizuješ, dávaš im slobodu byť takými akí sú. Podeľ sa v komentároch pod článkom alebo na fanpage Zem Slobody o svoje skúsenosti a názor na pripútanosť. Ako ju vidíš ty?

Pri uvedomení si vlastnej pripútanosti prichádza možnosť vysporiadať sa s ňou. Pracovať na odpútaní. Skúmať prečo sa to deje. Nájsť inú možnosť vyplniť prázdnotu vo svojom vnútri láskou. Každý z nás má v sebe lásku. Je však potlačená strachom. Ak sa ho vzdáš, láska v tebe sa prejaví. A vyplní každé voľné miesto.

Ľahko povedané, ťažko vykonať. Zase je to o tom, čo naozaj chceš. Možno vôbec nič nechceš meniť, pretože si presvedčená, že to nemá význam, nič ti to neprinesie, nedokážeš to. Čo ak ťa kvôli tvojej zmene všetci odsúdia a zostaneš sama? Možno si myslíš, že tvoj neharmonický vzťah, či práca, ktorá ťa nebaví alebo celý život, ktorý ťa ubíja, je lepší ako riskovať a pokúsiť sa niečo zmeniť. Máš na to právo. Tvoj život bude ako doteraz a nič sa nezmení.

Spomeň si na to však vždy, ak sa začneš sťažovať, niekoho kritizovať, vysvetľovať mu ako ti ubližuje alebo len ticho trpieť. Uvedom si, že on za to nemôže. Je to tvoja voľba. Môžeš to zmeniť. Nie tak, že zmeníš svoje okolie a kúpiš si čokoládu alebo nové šaty. Tak, že zmeníš seba.

Nemeň svoje okolie. Zmeň seba.

Tak sa poďme na to pozrieť bližšie. Ukážem ti ako sa s pripútanosťou dá pracovať. Teraz vieš, že niečo také ako pripútanosť existuje. Je v tvojom živote. Vieš ako sa prejavuje, to sme si pred chvíľou opísali. Teraz sa pozrieme na to, čo s tebou robí.

Uvedomenie si vlastnej pripútanosti

  • Uvedom si svoju vlastnú pripútanosť k ľuďom. Pozoruj. Pozoruj svoje pocity. Hneváš sa? Cítiš zlosť? Prejavuješ svoju zlosť? Tešíš sa a cítiš spokojnosť, ak niekto urobí to, čo chceš? Tak ako to chceš? Vyčítaš? Žiarliš? Posudzuješ? Odsudzuješ?

Ovláda ťa hnev. Poďme od neho upustiť.

Uvediem príklad. Tvoj partner ťa nahneval. Vždy robí niečo iné, než sa dohodnete. Nemôžeš sa na neho spoľahnúť. Neustále ho chceš meniť. Mal by byť taký…, mal by to urobiť takto…, mal by, mal by, mal by…

Si nahnevaná. Uvedom si svoj hnev a iba ho pozoruj. Zo začiatku je to ťažké. Teraz sa ťa možno zmocnil odpor niečo s tým robiť. Prečo ty? To on je na vine. Toto vôbec nerieš a nijako nerozvíjaj. Hnevom naozaj nič nevyriešiš. Tým, že ho budeš chcieť meniť alebo mu nadávať, už vôbec nie. Čo s tým? Spracuj to. Prijmi ho takého aký je. Ťažké, ja viem.

Máš iba dve možnosti. Prijať to alebo odísť. A samozrejme, je aj tretia možnosť, hnevať sa. To však nechceme. Hľadáme pokoj v duši.

Pozoruj svoj hnev. Prečo nastal? Čo ťa naozaj hnevá? Nie je to on. Je to niečo v tebe, čo nevie prijať, že tvoj partner je taký. Takého si si ho vybrala. Možno ťa viac hnevá, že si si nevybrala správne. Alebo to, že nevieš povedať nie a stále ustupuješ jemu, deťom, každému. Keď budeš pozorovať ako hnev na teba pôsobí a prečo vzniká, určite nájdeš tú pravú príčinu a budeš ju môcť uvoľniť. Vzdať sa svojho hnevu.

Prestaneš byť na ňom závislá. Predstav si ten úžasný pocit, keď ťa tvoj partner nenaštve. Myslíš si, že je to nemožné? Ešte si to neskúsila. Ak uveríš, že sa to nedá, tak sa to nedá. Ak uveríš, že sa to dá, tak sa to dá. Je to tvoja voľba.

Takto môžeš pracovať so závislosťou na ľuďoch a pocitoch, ktoré k nim chováš vždy, keď to potrebuješ.

  • Uvedom si svoju vlastnú pripútanosť k veciam. Pozoruj. Pozoruj svoje pocity. Cítiš uspokojenie, keď si niečo nové kúpiš? Čo ti to prinesie? Prestíž medzi kolegyňami, či kamarátkami? Teší ťa, že niekoho „rozdrapí“ ak ťa uvidí v nových šatách? Kúpila si si niečo, pretože je tvoj život pre teba utrpením a chceš mať chvíľu radosť?

Vypĺňaš pocit prázdnoty. Poďme od toho pocitu upustiť.

Zatúžiš si niečo kúpiť. Pozoruj svoju túžbu. Prečo vznikla? Cítiš krivdu? Prázdno? Niekto ťa nahneval alebo niečo? Prečo si chceš danú vec kúpiť? Potrebuješ ju alebo je to iba túžba? Aká veľká je tvoja túžba? Nájdi pravý dôvod, prečo chceš danú vec. Počkaj pár dní, či túžba pominie. Ak nie pýtaj sa prečo. Pusti túto túžbu. Uvedom si, že nič nepotrebuješ. Je to iba obyčajná náhrada prázdnoty a nedostatku lásky, ktorú nevyplníš. Upusti od túžby.

Ak už stojíš v obchode a držíš vytúženú vec v ruke, chvíľu sa na ňu dívaj a premýšľaj, čo ti vlastne prinesie okrem piatich minút uspokojenia. Prečo ju tak veľmi chceš? Potrebuješ ju?

Nenechaj sa ovládať túžbou. Osloboď sa od nej a nechaj priestor potlačenej láske. Uži si ten pocit slobody a nezávislosti.

  • Uvedom si svoju vlastnú pripútanosť k situáciám. Pozoruj. Pozoruj svoje pocity. Čo ti prináša tvoj workoholizmus? Pocit vlastnej hodnoty? Obdiv okolia, aká si pracovitá? Teší ťa tvoja kariéra, pretože si „niekto“? Zakladáš si na nej? Si hrdá na svoju pracovitosť a odbornosť? Na všetko, čo si dokázala?

Ovláda ťa pocit menejcennosti a neustále potrebuješ iným niečo dokazovať. Nie si pre seba dosť dobrá.

Poďme upustiť od vzorca „ nie som dosť dobrá“.

Priveľa pracuješ? Chceš byť dokonalá? Si perfekcionistka? Komu chceš čo dokázať? Túžiš po uznaní okolia, pretože ty si samú seba nevážiš. Skúmaj prečo to tak cítiš. Povedal ti niekto niekedy v minulosti, že nie si dosť dobrá? Alebo si to ako dieťa cítila od rodičov? Je to nedostatok lásky.

Lásku nezískaš tým, že zomrieš od únavy.

Uvedom si svoju ctižiadosť a to, čo je za ňou. Pocit nedokonalosti, nedostatočnosti, menejcennosti, nedostatok uznania. To ty sama seba považuješ za nedokonalú a preto sa k tebe tak všetci správajú. Ty sama seba podceňuješ a nie si pre seba dosť dobrá.

Pusti tento pocit. Uvedom si túto skutočnosť a nechaj to odísť. Teraz, keď vieš prečo sa to deje, môžeš sa toho presvedčenia a pocitov s ním spojených vzdať. Urob to. AKO? Uvoľni to. Mysli na to, že už to nepotrebuješ. Nechaj to len tak odísť. Vždy, keď sa dostaví pocit menejcennosti a nutkanie byť dokonalá, ísť nad svoje možnosti a proti svojmu zdraviu, zastav sa. Uvedom si svoj pocit a nechaj ho odísť.

Keď si myslíš, že to nedokážeš, jednoducho si predstav, že odchádza od teba po ceste do hmly a zmizne.

Nedovoľ strachu, aby ťa ovládal. Život je prekrásny ak mu to dovolíš.

Zuzana zo Zeme Slobody

 

Mojim poslaním je prekonávať strach. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť Zem Slobody, kde sa strach mení na pokoj v duši. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely vyriešenia vašej otázky. Zásady spracovania osobných údajov