vianočný červený svietnik s horiacou sviečkou

Ako mať Vianoce plné pokoja?

Vianoce môžu byť pre niekoho dosť depresívnym obdobím. Hlavne pre citovo nestabilných ľudí plných strachu. Pre pokoj v duši je potrebné správne sa naladiť a nedať sa strhnúť davom.

Zdá sa ti to normálne?

Určite chceš Vianoce plné pokoja,  ktoré ťa nabijú energiou, nie Vianoce plné zhonu a stresu kvôli zabezpečovaniu materiálneho blahobytu, ktorý ti aj tak nič neprinesie. Možno pár minút radosti.

Ty však túžiš po vnútornom pokoji a radosti zo života, ktorá netrvá pár sekúnd. Túžiš po porozumení, objatí a naplnení.

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že nejde vojna. Idú VIANOCE, ktoré symbolizujú pokoj a lásku. Kde sa to v tom naháňaní za darčekmi vytratilo? Zabudli sme to niekde medzi regálmi obchodov a upratovačka to zmietla ako nepotrebný odpad. Je nutné niečo s tým urobiť.

Ale čo? A ako?

Nejde o život. Ide o pohodu. Tak si ju vytvor. Je na tebe, či sa dáš strhnúť davom a bezhlavo budeš behať po obchodoch ako zmyslov zbavená, len aby si mala všetko pre dokonalé Vianoce.

Naozaj si myslíš, že dokonalosť je v obchode? Že práve tie najnovšie vianočné ozdoby prinesú lásku a porozumenie do vášho domu? Naozaj si myslíš, že celý dom omotaný svetielkami vyrieši konflikty v rodine? Áno ja viem, je to pekné. Aj ja mám rada svetielka.

Vianočná svetelná reťaz v rukách ženy

Ale vyzdob a rozsvieť aj svoju dušu. Svoje vnútro. A zamysli sa, čo môžeš urobiť lepšie. Nemyslím tým, tromfnúť kamarátku alebo susedku vo výzdobe, či v pečení. Myslím teba. Tvoj pohľad na vlastnú rodinu. Na to, čo je naozaj dôležité.

  • Ako stmeliť rodinu?
  • Ako predchádzať konfliktom?
  • Ako prestať ustupovať, keď ťa niekto zneužíva?
  • Usmievať sa a radovať z prítomnosti blízkych. Uvedomovať si ich a byť s nimi, nie iba pri nich.
  • Užiť si deň bez mobilu a zhovárať sa.
  • Robiť všetko pomaly – radšej menej, ale naozaj to prežiť.

Rýchlo, rýchlo stihnúť všetko je nezmysel. S kým súťažíš?

Zvyčajne minieme všetku svoju energiu v predvianočnom zhone, ktorý vyzerá ako „boj o život“. Tlak spoločnosti nás núti konať proti sebe. Mať preplnený dom jedlom, veď čo ak by sa zastavil nejaký pocestný…No my sme to dohnali až do extrému a pokojne by sme prestravovali aj celý autobus pocestných. A na druhej strane, povedzme si otvorene, kto by len tak v dnešnej dobe vpustil do svojho domu pocestného?

Žena pripravujúca vianočný stôl

A čo darčeky? Aspoň päť každému. Nech vidia ako ich milujem. Nemám síce na nich čas, ale takto im to aspoň vynahradím. Možno sa práve pohoršuješ nad mojimi slovami a nesúhlasíš. Mám skúsenosť, že ľudia, ktorých sa to týka pocítia odpor k danému názoru a sú pobúrení. Pretože ten, kto to tak nerobí, toho to nemôže naštvať.

Často sme presvedčení o svojej pravde ako o jedinej možnej. V skutočnosti má každý svoju pravdu. A viac právd môže byť pravdivých. Preto ďalšími pravidlami na prežitie pokojných Vianoc je:

  • Nehádaj sa za svoju pravdu a nikomu ju nevnucuj.
  • Prijmi pravdu iného človeka ako jeho pravdu a nerieš to.

Predídeš tak zbytočným hádkam. Chceš si užiť sviatky. Tak si ich uži a hľadaj cestu porozumenia.

Naozaj si myslíš, že množstvo darčekov je dôkazom tvojej lásky? Odpovedz si sama. A buď k sebe úprimná. Nevnucuj deťom myšlienku, že Ježiško nemá inšie na práci iba vykúpiť obchody.

Teda o čom sú Vianoce? O láske, pokoji a porozumení. Ak to tam nevidíš niečo je nesprávne.

Teraz môžeš namietať, že darčeky a hojnosť jedla k tomu patri. Áno, Vianoce sú aj o hojnosti. No nie materiálnej. Nikde v Biblii sa nepíše, že by sa Ježiško prejedal a trávil čas predvianočný v supermarkete. Možno to tam raz niekto napíše, pretože dejiny píšu víťazi a dnes víťazí hlúposť nad zdravým rozumom.  Ale zatiaľ to tam nie je. Tak si dopraj hojnosť dobrých pocitov a daruj ich aj tým, ktorých miluješ.

V prípade, že by nám materiálno prinášalo skutočné šťastie, prejavilo by sa to aj v našom správaní. Po vonku by chodili usmiatí ľudia, vodiči by si dávali prednosť, nikam by sme sa neponáhľali a nemali by sme jeden z druhého strach. Nenadávali by sme, nerozčuľovali sa.

Neviem ako ty, ale ja takých ľudí často nestretávam. Pozorujem zvýšenú nervozitu, zlostné správanie, naštvaný pohľad na zamračených tvárach. Kde je úsmev? Ten v regáloch nenájdeš. Mám pocit, že sa blíži vojna, nie sviatky pokoja. Ako to vnímaš ty? Verím, že veľmi podobne.

Skús sa pozorovať. Uvedomuj si svoje pocity. Nie si náhodou naštvaná, uštvaná a unavená? Bez radosti? Necítiš sa prázdna? O čom sú pre teba Vianoce? Definuj si, čo ti naozaj chýba. Urob niečo pre seba. Daruj úsmev naštvanému človeku. Daj mu prednosť, keď vidíš, že on ju tebe nedá. Ustúp ľudskej hlúposti a pocíť pokoj z ohľaduplnosti k ľuďom, ktorí si to nedokážu uvedomiť.

Čomu dáš tento rok prednosť? Podstate Vianoc alebo nákupnému šialenstvu?

Môj pohľad na Vianoce

Som za to, aby deti mali radosť  a dostávali darčeky od Ježiška. Myslím si však, že im stačí jeden darček od jedného Ježiška. Nie od niekoľkých. Jeden darček si budú viac vážiť a naozaj si ho užijú. Keď nájdu pod stromčekom „smetisko“ darov, ktorých otváranie im zaberie viac času ako radosť z nich, to asi nie je celkom v poriadku. Tiež ste si všimli, že mnohé deti viac napĺňa rozbaľovanie ako darček samotný?

Vianočné darčeky s červenou stuhou

Priznajme si, že ich majú priveľa. Valíme ich na ne z každej strany. Ubiehame sa, kto prinesie niečo lepšie. A stávajú sa samozrejmosťou. Darček už nie je nič výnimočné. Keď však nedostanú čo chcú, stávajú sa zlostnými a neschopnými pochopiť, že niečo nemôžu mať.

A čo my dospelí? Potrebujeme darčeky? Či mi veríte alebo nie, ja si viac cením pokoj, pohodu a robím veci zámerne pomalšie. Tak dávam pokyn môjmu mozgu, aby zachoval pokoj. On to rozošle každej bunke a ony urobia všetko preto, aby som bola šťastná. Od každého chcem jediný darček. Volá sa POHODA. A už niekoľko rokov pracujem na tom, aby som ju dávala aj ja.

Nechápte ma zle. Veľmi rada obdarúvam ľudí. Nie však preto, že niekto urobil so sviatku biznis. Darček má byť o tom, že to zrazu tak cítiš. Vieš, že práve toto niekoho poteší. Vieš, že práve toto potrebuje. Vieš, že to ocení a nebude mu to iba zaberať miesto v byte, či dome. Alebo ho to dojme k slzám. O tom je dar. Dar nabitý tými najlepšími emóciami a láskou.

Horiaca sviečka vo vianočnej dekorácii

Dary nie sú o tom, že to tak má byť. Pozri sa na to takto. Si veľmi zaneprázdnená. Nič nestíhaš, pretože deti majú krúžky, ty máš bláznivého šéfa a tráviš veľa času v práci. S vyplazeným jazykom utekáš domov, aby si stihla uvariť večeru. V tom si spomenieš, že si zabudla na svokrine narodeniny. Cestou sa zastavíš v obchode, aby si jej niečo kúpila. Si unavená, rozladená a nemáš z toho radosť.

Všetky tieto pocity dávaš s tým darčekom. Je to vystresovaný darček. Naozaj chceš ľuďom toto darovať? Pretože ty potom dostaneš presne to isté. Ja si vyberám radšej úsmev a objatie bez darčeku.

Teraz ťa určite napadlo: „A čo si o mne pomyslí?“ Ak ťa má rada, nepomyslí si nič. Ak ťa rada nemá, darčekom to nespravíš.

Uvedom si túto skutočnosť. Zamysli sa nad tým, koľko negatívnej energie máš pod stromčekom. Samozrejme môžeš namietať, že ty to robíš s láskou. A čo ostatní? To nevieš s istotou.

Otestuj sa. Ak necítiš žiadne napätie, zvládaš dni s úsmevom, nenadávaš, nesťažuješ si, robíš všetko s pohodou, nestresuješ, nie si podráždená, nemáš pocit, že si na všetko sama a rodina ti to vôbec neuľahčuje, tak áno, robíš to s láskou.

Ak robíš veci s láskou, nič neriešiš, nekomentuješ, neposudzuješ, nehneváš sa, nie si podráždená, nemáš pocit krivdy, usmievaš sa. Si plná lásky. Bodka.

Ak to máš takto, GRATULUJEM TI!

Asi to tak nie je, však? V tom prípade sa zastav a prehodnoť, čo je naozaj nutné pre pokojné Vianoce. Stačí naozaj málo. Úsmev, objatie, pekné slovo, potravín akurát, darčekov tiež. Pravé Vianoce sú o dobrom pocite z ničoho. Teda so všetkého. To nič je dnes láska, pokoj a porozumenie, ktoré toľko spomínam. Vo vesmíre to však znamená VŠETKO.

Nič neočakávaj a dostaneš všetko. Toto je vesmírny zákon, ktorý funguje. Dopraj si VŠETKO pod stromčekom.

Zo svojej praxe viem, že častokrát stačí povedať, čo ťa trápi, s čím si nevieš rady a dostať na to iný pohľad od niekoho iného. Vtedy máš možnosť získať nadhľad, veľa vecí zmeniť a konečne nájsť pokoj v duši. Už mnohokrát som takto pomohla ženám, aby sa dostali na cestu, ktorá ich povedie. Hovorím jej CESTA SLOBODY.

Vianočný darček

Keďže idú Vianoce, mám pre teba DARČEK. Taký, ktorý je vlastne NIČ. Pretože sa nedá chytiť. Je nehmotný. Ale dá ti VŠETKO. Poskytnem ti seba ako „Bútľavú vŕbu“ úplne zadarmo, aby si uľavila svojej duši, zbavila sa strachu a našla to, čo hľadáš.

Spojiť sa so mnou môžeš na adrese zs@zuzanasykorova.sk alebo cez fanpage Zem Slobody.

Aby si mala predstavu, prečo si trúfam ukázať ti cestu, prečítaj si môj príbeh a môj e-Book, ktorý si môžeš zadarmo stiahnuť tu >> Bála som sa všetkého, dnes pilotujem lietadlo.

Nedávno som počula jednu úžasnú vetu:

Vezmite si to, čo potrebujete, nie to, čo chcete.

Vezmite si to, čo potrebujete, nie to, čo chcete.

Riaďme sa tým a budeme šťastné. Veľa všetkého nás zahlcuje a prináša nepokoj.

Želám ti nádherný predvianočný čas. „Pomaly ďalej zájdeš“ platí aj dnes a prináša to pohodu, ktorú tak veľmi potrebuješ.

Teším sa na tvoje komentáre, ako sa ti darí odolávať davovej psychóze. Ak sa ti to nedarí, som tu pre teba.

S láskou 

Zuzana zo Zeme Slobody

 

 

Mojim poslaním je prekonávať strach. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť Zem Slobody, kde sa strach mení na pokoj v duši. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely vyriešenia vašej otázky. Zásady spracovania osobných údajov