A zase som to raz nezvládla

Už niekoľko nocí veľa pracujem a cítim, že som dosť unavená. Som mimo svoj stred a viem, že je načase poľaviť a oddýchnuť si. Dnes sa to naplno prejavilo. Dala som sa zase raz vytočiť človekom. Nezáleží na tom kto to bol, ani čím ma vytočil. Podstatné je, že som to nezvládla.

Fotka od značky: Dominika Roseclay

Neviním sa však preto. Ani druhú stranu. Dotyčná osoba nemôže za to, že ma vytočila. Je to o mne. Neviem prijať, že je aká je a nezmením to. Som si toho vedomá, no ešte som to stále celkom neprijala. Viem, že nabudúce zvládnem situáciu lepšie. Hrá v tom samozrejme úlohu aj nadmerná únava. Vtedy človek nedokáže adekvátne reagovať.

Zdieľam s tebou túto skutočnosť, pretože chcem, aby si vedela , že druhá strana väčšinou nemá zámer naštvať ťa. Koná podľa svojho nastavenia, často aj s dobrým úmyslom a zámerom pomôcť, no nepomáha. A keď trafí práve chvíľu, keď nie si vo svojej koži, ty iba ako obyčajný človek s chybami zareaguješ s nevôľou a podráždením.

Áno, zrejme si ublížila človeku. Tiež nie je povinný zvládať tvoje nálady a možno tiež na to nemá energiu, aby to pochopil. Toto všetko je v poriadku. Aj ty a každý z nás má právo byť človek s chybami. Máme právo občas nezvládnuť situáciu. Je potrebné mať toto na pamäti, ak sa dostaneš na druhú stranu a niekto podráždene zareaguje na teba.

Otázka je, čo nastane potom?

 • Viníš sa za to? NEVIŇ SA.
 • Máš výčitky svedomia? NEMAJ.
 • Myslíš si, že si zlý človek? NIE SI.
Fotka od značky: Pixabay

Uvedom si, že je to iba momentálny stav, ktorý pominie. Nie je to správne konanie, no na každú z nás vplýva stres, ktorý je dnes všade. Náhlime sa, plníme úlohy (často zbytočné a nezmyselné) ako na bežiacom páse. Nemáme čas vôbec na nič. A dobrá vôľa sa minie.

Nemáme kábel, aby sme sa v noci pripli do elektrickej zásuvky a dobili sa. Akurát dobité ráno vstávame, pretože sme aj vo sne riešili problémy, ktoré nevyriešime. Čo teda robiť, keď sa to stane?

 • Urob pár krokov na miesto, kde budeš sama.
 • Spomaľ!.
 • Kráčaj pomaly.
 • Rozprávaj pomaly.
 • Mysli pomaly.
 • Dýchaj pomaly. Pomaly a pravidelne. Môžeš použiť dychové cvičenie. Na upokojenie je skvelý rovnomerný dych. NÁDYCH na štyri, VÝDYCH na štyri. Ak zvládneš, môžeš aj NÁDYCH – ZADRŽANIE V NÁDYCHU – VÝDYCH – ZADRŽANIE VO VÝDYCHU, všetko na štyri doby. Ak si zdatná a cvičíš jógu môžeš počítať aj do šesť či osem.
 • Dýchaj dovtedy, kým pocítiš uvoľnenie, pokoj a zbavíš sa hnevu. Ak to neurobíš, hnev iba potlačíš a bude sa nabaľovať až ťa raz niekto naštve, ty vybuchneš ako sopka a budeš za hysterickú ženskú.
 • Mysli na to, že je to iba momentálny stav, ktorý pominie.
 • Maj sa rada aj s tým, že niečo nezvládaš. Je to v poriadku. Aj toto si ty.

Žijeme v rýchlej dobe, ktorú sme si vytvorili sami. Kolotoč sa točí a nedá sa zastaviť. NEDÁ? Určite je možnosť. Keď sa niečo začne, musí sa aj skončiť. Preto skúsme každá pre to niečo urobiť. SPOMAĽME seba. Aspoň o kúsok. A prosím ťa, nehovor NEDÁ SA. Všetko sa dá. Už si to skúsila? Aj tvoje auto dokáže brzdiť. A ty nie? Tvoje auto je šikovnejšie ako ty? Neverím.

Dokážeš to, pretože chceš. Nebaví ťa neustále bežať a s vyplazeným jazykom večer padať do postele. Alebo baví? Je pre teba pokoj niečo nepredstaviteľné? Niečo, čo si nemôžeš dovoliť? Cítiš, že si to nezaslúžiš? Alebo to tak cíti niekto z tvojich blízkych? Prečo si nemôžeš dopriať spomaliť? Zažiť pokoj a prítomnosť?

Len tak chvíľu sedieť alebo kráčať a uvedomovať si kde si, ako sa cítiš. Vnímať každý svoj krok, vône, zvuky, tlkot vlastného srdca. Počúvať ticho. Toto je to, čo nás vedie k pokoju v duši. Ver mi. Bola som od prírody výbušný človek a fakt je ešte pár situácií, ktoré nedokážem spracovať, no cítim pri tom oveľa väčší pokoj, a neviním sa za svoje reakcie. Beriem si z nich ponaučenie.

Je mi jedno, kto si o mne čo myslí, pretože vôbec netuší, čo všetko som už zvládla a zmenila. Ani prečo tak konám. Nezamýšľaj sa nad tým, čo si o tebe myslia druhí. To sa ťa netýka. Ty vieš, prečo konáš ako konáš. Druhí nepoznajú tvoje dôvody. Iba sa domnievajú. Preto, ak si budeš niečo myslieť o konaní niekoho iného maj na pamäti, že sa iba domnievaš, že to tak je. Nevieš to. Preto nesúď jeho konanie.

V budúcnosti ti to pomôže prijať jeho nepekné chovanie sa voči tebe s ľahkosťou. Samozrejme pri silných rodinných partnerských i priateľských putách je to oveľa ťažšie a zložitejšie. To často veľmi bolí. Pozri sa na to takto. Keď si rodila bola to bolesť. Veľká? A zabudla si na ňu hneď, ako si uvidela výsledok a pritúlili si k sebe svoje dieťatko.  Toto je podobné. Keď uvidíš pozitívny výsledok, na bolesť zabudneš.

Pomaly. Nemáš sa kam ponáhľať. Ak sa ponáhľaš, budete tam síce skôr, no nie vždy to znamená, že je to pre teba dobré. Otázka znie: Kde vlastne budeš? Tam, kde chceš byť?

S nepokojnou dušou sa nikdy nedostaneš do Zeme Slobody. Vždy budeš uväznená v krabičke „Nie som to ja“. Preto si odpovedz na všetky otázky, ktoré v tomto článku sú. Odpovedz si na ne pravdivo. Neklam sa. Je čas priznať si ako to naozaj je. Či si šťastná vo svojej rodine. Kto z tvojich blízkych či priateľov je energetický upír a manipulátor, ktorý ti odčerpáva energiu.

Je čas nazvať veci pravými menami. Pri kom cítiš radosť a pri kom nie? Začať sledovať svoje pocity a obmedziť stretávanie s ľuďmi, ktorí na teba pôsobia negatívne. Je potrebné to urobiť, kým sa naučíš prijať to ako je a prestane ťa to ovplyvňovať. Inak sa nepohneš ďalej.

ŽIADNE ALE

Všetko, čo nasleduje za slovom „ALE“ je výhovorka. Buď to chceš urobiť alebo nechceš.

CHCEŠ ZMENIŤ SVOJ ŽIVOT?

Tak to urob. Veta: „Urobím to, keď….“, či „Urobím to zajtra…“ znamená NEUROBÍM TO NIKDY.

Som si istá, že to dokážeš. Ja som to dokázala. A mala som nespočetné množstvo výhovoriek, prečo to, či ono nemôžem urobiť teraz alebo vôbec. Jedného dňa som si však povedala, že to urobím. Čo sa mi môže stať?Nedokážem to? Keď však neskúsim, ani nezistím, či to vôbec dokážem. A vieš čo? Dokázala som všetko o čom som sa pokúsila.

A vieš prečo? Nie preto, že som lepšia ako ty. Preto, že som sa rozhodla dokázať to. Urobila som pre to niečo. Pri tom prekonávaní prekážok, ktoré vlastne neexistovali som zistila, že to bol iba strach z neznámeho a lenivosť urobiť niečo. Ďalšia vec, ktorá ti bráni niečo zmeniť je: „Čo na to povie moja rodina?“

Skús to a zisti, čo povedia. Bojíš sa ich reakcie? A toho, že prežiješ život, ktorý ťa neteší sa nebojíš? Chceš, aby boli šťastní aj tí, ktorých ľúbiš? Tak buď šťastná ty a ukážte im, že sa to dá. Urobiť to musia oni sami za seba. NIE TY.

Už som to písala mnohokrát a napíšem to znova. Jediný človek, ktorého môžeš urobiť šťastným si ty. Každý jeden človek, to musí urobiť sám za seba. Nikto iný to za nás urobiť nedokáže. Ty nevieš čo cítia, ako to cítia ani prečo to cítia. Preto je nemožné urobiť niečo pre ich pocit naplnenia. V tomto prípade platí: KAŽDÝ SÁM.

Malé zhrnutie:

 • NEVIŇ SA za svoje chyby a nezvládnuté situácie
 • NEMAJ výčitky svedomia
 • NIE SI zlý človek
 • MÁŠ PRÁVO robiť chyby
 • MÁŠ POVINNOSŤ niesť za svoje konanie zodpovednosť
 • POUČ SA z každého zlyhania
 • SPOMAĽ
 • DÝCHAJ
 • MAJ SA RADA aj s tým, že niečo nezvládneš. Nie si počítač.
 • Ak niečo chceš urobiť UROB TO. ŽIADNE ALE.
 • Vyhoď zo slovníka „NEDÁ SA“
 • NEKLAM SA
 • Urob šťastnou seba. Druhí to dokážu sami bez tvojej pomoci.

Jednoduchá navigácia : Dobrý pocit = správna cesta, zlý pocit = nesprávna cesta

Toto je zámer pre šťastný život

Od dnes sa prestávam riadiť tým, čo hovorí okolie, pretože moje pocity mi hovoria pravdu. Robím všetko tak ako to cítim. Ak urobím chybu, poučím sa. S láskou kráčam cestou, ktorú som si vybrala. Robím všetko najlepšie ako viem. Milujem a som milovaná. Úsmev je moja zbraň voči ľudskej hlúposti. Čo ku mne nemá prísť o to sa násilím nesnažím. Verím, že všetko, čo potrebujem si ku mne cestu nájde.

Nepozeraj do neba.
Pozeraj sa do seba.
Prestaň sa pýtať, urob niečo.
Nemusíš vedieť, srdce vie čo
.
Úryvok z básne *OTÁZKY / Básnická zbierka *TERAZ* (Zuzana Sýkorová)

S láskou Zuzana zo Zeme Slobody

Mojim poslaním je prekonávať strach. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť Zem Slobody, kde sa strach mení na pokoj v duši. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely vyriešenia vašej otázky. Zásady spracovania osobných údajov