3 jednoduché kroky ako robiť veci inak

Položila si si niekedy otázku „ prečo tu vlastne som?“

Aký zmysel pre teba tvoj život má? Má zmysel? Pre koho? Čo je to, čo chceš naozaj robiť? Pretože s najväčšou pravdepodobnosťou robíš to, čo chce niekto iný, nie ty. Však mám pravdu?

Možno sa nezaoberáš takýmito otázkami. Život sa dnes žije tak rýchlo, akoby si ho sledovala z idúcej formule jeden. Len sem-tam sa niečo mihne, nikde sa nestojí. Frčíme rýchlo pre víťazstvo. A čo je tým víťazstvom pre teba?  Je to byť alebo mať?

Asi sa ti táto otázka zdá čudná. Ale prečítaj si ju ešte raz a pravdivo si odpovedz. Tešíš sa viac z toho, že si alebo, že je niekto iný alebo z toho, že niečo máš alebo niekoho? Že niečo vlastníš? Neklam samú seba a chvíľu sa do tej otázky vcíť a potom si odpovedz. Čo je pre teba dôležitejšie? Byť alebo mať?

Buďme k sebe úprimné. Je to mať. Takto nám to spoločnosť vtĺka do hlavy celé roky. Sme tým ovplyvnené. Ak si presvedčená, že je pre teba dôležitejšie byť, urob teraz jedno overovacie cvičenie. Prejdi sa po byte, či dome a pozorne a pomaly sa rozhliadaj. Skús si uvedomiť, čo všetko máš. Skús si uvedomiť, čo z toho máš? Čo z toho naozaj používaš? Prečo si to vlastne kúpila? Aký bol skutočný dôvod?

Vôbec sa necíť vinná ak zistíš, že mnohé veci máš preto, že si ich chcela mať. A je jedno prečo. Chcela si mať. Realita je taká. „Mať“ vyhráva nad „byť“.

Čo s tým?

V prvom rade je potrebné si to uvedomiť. A keďže si sa prešla po dome, či byte a urobila toto malé cvičenie, tak uvedomenie práve nastalo.

Čo ďalej?

Dôležitá otázka znie: „ Chceš s tým niečo urobiť?“ Ak je tvoja odpoveď „Nie“, tak pre teba cesta skončila. Ak je tvoja odpoveď „Áno“, máš možnosť otvoriť každé dvere, objaviť kým naozaj si a byť kým naozaj si. Žiť skutočný život. A tu sa objavuje ďalšia otázka.

čo je skutočný život?

Znamená to byť prítomná. Žiť tu a teraz. Jednoducho byť. Ja viem, každý teraz o tom hovorí. Byť tu a teraz, ale tebe to možno vôbec nič nehovorí. Nevieš ako to máš urobiť a vôbec nevieš prečo. Byť tu a teraz v skutočnosti znamená uvedomovať si, čo robíš a vedieť prečo to robíš. Robiť veci po svojom a nebyť ovládaná niekým. Nebyť ovládaná emóciami, myšlienkami ani ľuďmi.

Smiať sa, tešiť, cítiť sa dobre, byť zdravá. Milovať a byť milovaná. Toto je prirodzený stav každého človeka. Ak tomu neveríš, tak sa pozri na malé dieťa. Ak máš možnosť, chvíľu pozoruj malé bábätko. Alebo si ho aspoň predstav. Je úplne dokonalé. Tak ako si bola aj ty, keď si prišla na tento svet.

Bábätko sa teší z prítomností ľudí a všetkého. Chce iba byť. Byť tu a teraz. Byť milované. Miluje prirodzene a bezpodmienečne. Nič iné nevie.

Porovnaj to s tým, čo žijeme my dospelí. Kam sme to dotiahli? K zaneprázdnenosti zbytočnosťami bez pocitu radosti. Vyhýbame sa jeden druhému. Bábätko ocení každú láskavú bytosť. Dospelí preberá. Ten áno, tento nie. A pozri sa na tie dôvody. Vonkajšia krása, vzdelanie, postavenie, bohatstvo, vlastný prospech…

Bábätko toto vôbec nerieši. Predstav si, že sa ti narodí dieťa a bolo by ako dospelý. Zbadalo by ťa unavenú s mastnými vlasmi a ovracalo by ťa, pretože by si pomyslelo, že si škaredá a nie si ho hodná. „Takú mamu nechcem“, povedalo by si.

Poď sa na nejaký čas dívať na svet očami bábätka.

Úloha číslo 1

Keď niekoho uvidíš uvedom si to, čo si si teraz prečítala. Buď ako malé bábätko a precíť energiu toho človeka. Nechaj ho na seba pôsobiť. Počúvaj jeho hlas. Neodsudzuj a neposudzuj to ako vyzerá. Zabudni na to, čo má alebo nemá, čo dokázala alebo nedokázal. Nevieš prečo to tak naozaj je. A nie je to podstatné, hoci ti to spoločnosť zo všetkých strán tlačí do hlavy.

Ty si jedinečná bytosť. Originál. Mysli sama za seba. Usmej sa na neho. Daj mu šancu byť lepším človekom. Prejav mu to najlepšie zo seba a nechaj na jeho rozhodnutí, či ti to opätuje alebo nie.

Samozrejme, nemusíš to urobiť. Buď kým chceš byť. Ak chceš byť netvor, tak buď. Ak chceš byť ako väčšina, tak buď. Ale ak chceš byť sama sebou, tak buď. Pretože môžeš. Môžeš byť kýmkoľvek, ale mala by si byť sama sebou. Pretože nič iné nie je prirodzené. Nič iné ti nedá pocit pokoja a lásky, ktorú hľadáš.

Úloha číslo 2

Zastav Formulu 1, v ktorej práve sedíš. Vystúp z nej a prestaň sa ponáhľať. Uvedom si kto si. Spomaľ! Nerieš, či sa to dá alebo nedá. Pravda je vždy to, čomu veríš. Ak chceš spomaliť, ale nevieš ako, stiahni si moju knihu *Spomaľ*, ktorá je úplne zadarmo a prevedie ťa procesom spomaľovania.

Úloha číslo 3

Vytvor si priestor pre lásku. Nájdi ju v sebe. Prestaň ju hľadať v iných ľuďoch. Staneš sa na nich závislá, potom budeš sklamaná a to nepotrebuješ. Lásku máme všetci v sebe. To je tá láska, ktorá nás dobíja. Môžeš ju v sebe prebudiť a umocňovať každý deň pomocou videonahrávky  *5minút pre Zem Slobody – Láska* a zaberie ti to naozaj iba tých 5 minút.

Môžeš ju počúvať kedy chceš alebo spolu s nami, ktoré ju počúvame v rovnakom čase, kedy sa mnohonásobne umocňuje aj v kolektívnom vedomí, čo znamená, že pôsobí aj na tých, ktorí ju nepočúvajú. Táto akcia prebieha v skupine Vibrácie Zeme Slobody každý deň, takže si môžeš vybrať, kedy Ti to vyhovuje.

Láska nie je závislosť na niekom. Láska je sloboda, ktorú dáš sebe aj iným.

Láska je, keď tu viem byť

pre každého na chvíľu.

Skutočná láska

nie je o obmedzení vesmíru.

Skús nejaký čas plniť tieto tri úlohy každý deň alebo aspoň skoro každý deň. Sú to malé kroky, ktoré ťa neobmedzujú a ukážu ti cestu von z kruhu, v ktorom beháš. Predstav si, že sú to dvere, ktoré sa ti práve otvorili. Nemusíš vojsť. Urob to iba vtedy, ak to naozaj chceš. Urob to, ak cítiš, že chceš niečo zmeniť a si rozhodnutá využiť šancu a začať robiť veci inak.

V momente ako začneš robiť veci inak, začneš aj inak myslieť. Začneš sa inak správať, inak reagovať. Aj reakcie ľudí na teba budú iné. Vyskúšaj to a presvedč sa sama.

Pozoruj teraz chvíľu svoje pocity. Akú reakciu v tebe vyvolal tento článok? Čo cítiš pri predstave, že by si začala robiť veci inak? Aký je ten pocit? Príjemný alebo nepríjemný? Ak je príjemný si pripravená. Je čas niečo zmeniť, pretože tentoraz to dokážeš.

Ak sa pri predstave zmeny niečoho v živote dostavil pocit neistoty a strachu, či odporu, nie si pripravená. Aj to je v poriadku. Ešte potrebuješ čas, aby si niektoré veci pochopila. Potrebuješ pár sklamaní, pár zlých zážitkov, aby ťa tvoje „veľké Ja“ presvedčilo, že ideš nesprávnym smerom.

Každá máme svoju cestu a je to tak v poriadku. Nič nie je dobré a nič nie je zlé. Je to tak, ako to má byť.

A teraz niečo o strachu, ktorý ti vo všetkom bráni

Viem čo je strach. Prežívala som ho 37 rokov a ovládal ma všade. Môj život bol obmedzený a stál ma priveľa energie. Nerob to isté ako som robila ja. Nedovoľ, aby ťa ktokoľvek alebo čokoľvek presviedčalo, že je všetko nebezpečné, že si neschopná, že nič nedokážeš, že si horšia ako niekto iný, že si nič nezaslúžiš…

 • Zaslúžiš si všetko.
 • Si schopná.
 • Si plná lásky, napriek tomu, že si to nemyslíš.

Je to tak. Vesmír ťa stvoril dokonalú. Bola si bábätkom, ktoré bolo plné lásky a milovalo bezpodmienečne. To, že ťa ľudia naučili podliehať nezmyselným pravidlám a strachu neznamená, že tá láska v tebe už nie je. Vôbec ťa neopustila. Je tam stále. Čaká, kým si ju uvedomíš.

Áno na začiatok stačí iba si to uvedomiť. Nechať ju prejaviť sa. Prestať sa báť, že ťa niekto zraní. Ak pripustíš, že tam je, objaví sa. Pocítiš ju. A prestaneš lipnúť na iných ľuďoch. Dokážeš im dať slobodu a dokážeš ju dať aj sebe. Už ťa nikto nebude môcť sklamať. Pretože budeš vedieť, že má právo byť kým je. Prestaneš mať potrebu meniť ľudí na takých, akí by podľa teba mali byť.

Keď objavíš lásku a dovolíš jej prejaviť sa, strach ťa prestane ovládať. Pretože tam, kde je láska, strach už nemá miesto.

Prekonala som ho iba tým, že som sa rozhodla zmeniť to. Rozhodla som sa prestať mu podliehať. Keď žiješ v neustálom strachu z niečoho, si takmer mŕtva. To predsa nechceš. Nemusíš robiť žiadne veľké výkony. Stačí malý krok každý deň. A tri úlohy, ktoré som tu uviedla sú začiatok. Tri malé kroky, ktoré ťa nič nestoja. Nie je dôležité koľko toho urobíš, ale že to urobíš každý deň.

Uver, že to zvládneš. Uver, že si zaslúžiš to najlepšie. Uver, že si prišla na tento svet preto, aby si preň niečo dobré urobila. A ak každý niečo dobré urobí bude to obrovská vec pre celý vesmír. Toto je sila, ktorá sa v nás ľuďoch skrýva a čaká, kým to všetci pochopíme.

Je ľahké zastrašovať a ovládať tak ľudí, aby robili čo chceš. Ale skutočná veľkosť človeka je v tom, že dokáže dať ľuďom slobodu, ktorá sa stáva aj jeho slobodou. Pochopiť, že to, čo robím iným robím vlastne sebe.

 • Chýba ti láska? Prejav ju iným a budeš jej mať dostatok.
 • Chceš, aby sa ľudia na teba usmievali? Začni sa usmievať prvá.

Život je veľmi jednoduchý. Tak si ho prestaňme komplikovať kompenzovaním svojich vnútorných zranení a trápenia na iných. Keď vysypeš odpad zo svojho vnútra na niekoho iného, nečakaj, že ťa bude milovať.

Láska miluje lásku.

Zuzana zo Zeme Slobody

Mojim poslaním je prekonávať strach. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť Zem Slobody, kde sa strach mení na pokoj v duši. Môj príbeh si prečítajte tu>>
Komentáre
 1. Emília píše:

  Zuzka ďakujem veľmi pekné za krásny list vďaka

 2. Emília píše:

  Splnila si mi všetko čo mám

  • Zuzana Sýkorová píše:

   Milá Emília, myslím, že nie ja, ale Ty si si splnila všetko, čo máš. Si skvelá. Želám Ti veľa lásky. Zuzana

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely vyriešenia vašej otázky. Zásady spracovania osobných údajov